Представете си, че сте на поход в планината, намирате се в отдалечена местност със слаб обхват, който пречи на провеждането на важен телефонен разговор. Какво правите? Качвате се на най-близкия връх с надеждата да уловите по-добър сигнал? Или просто вадите от раницата специален спрей, напръсквате един от клоните на близкото дърво и така го превръщате в голяма антена, към която връзвате телефона си и спокойно провеждате разговора.
На пръв поглед идеята за подобна технология може звучи фантастично, но тя вече съществува в реалността. Щатската иновационна компания Chamtech Enterprises представи нов тип сигнален усилвател, който се създава с помощта на специален нано-спрей, който се нанася върху най-различни повърхности, пише PhysOrg.com.
Инженерите на компанията твърдят, че техният спрей предоставя "лесен отговор на смартфон потребителите, които са фрустрирани от прекъснатите разговори и лошата връзка, която традиционните антени предлагат в области със слаб обхват". Те твърдят, че тяхната технология е способна да превърне в усилваща антена почти всеки обект с по-голяма повърхност – било то близка стена, клон на дърво или дори дрехи. Спреят-антена бе представен на конференцията за иновации Solve for X, организирана от Google.
Екипът на Chamtech тествал спрея върху дърво и успял по този начин да изпрати сигнал с много висока честота на разстояние от 22 километра. Рет Спенсър, ръководител на инженерния екип на компанията, коментира, че тяхната технология може да накара клетъчните телефони да работят с 10% по-висока ефективност от обикновено.
Разработчиците тестват спрея си и под вода, за да проверят възможностите му да улавя радио сигналите в тази среда. От Chamtech твърдят, че технологията може да се използва от специалисти по климата, океанографи и дори от подводните заварчици.
Идеята за спрей-антена не е нова. През 2001 г. е публикувана статия, в която учените изследват възможностите за създаването на подобен спрей с наноструктура, който да улеснява комуникациите на военните части, разположени в региони с минимална или липсваща инфраструктура.