Иновация прави процесорите по-бързи

09.02.2012 | 16:44
по статията работи: Елица Елефтерова
Измислиха нов метод, който би довел до покачване производителността на процесорите с над 20%
Иновация прави процесорите по-бързи
Снимка: Sxc.hu

Изследователи от държавния университет в Северна Kаролина са разработили нова техника, чрез която може да се извършва съвместна работа на графичните процесори (GPU) и централните процесори (CPU) върху една платформа. Методът би довел до покачване на общата производителност на системата с над 20%, показват анализите.

Производителите на чипове днес създават процесори, които разполагат със смесена архитектура, което означава, че те комбинират CPU и GPU върху единичен чип, обяснява д-р Хуянг Жоу, цитиран от PhysOrg.com. Този подход намалява разходите за производството и прави компютрите по-ефективни и икономични. Въпреки това функциите на CPU и на GPU-ядрата все още са почти напълно разделени.

"Те рядко си сътрудничат в изпълнението на дадена програма и не са толкова ефективни, колкото би могло да бъдат", обяснява Жоу.

Какво представляват графичните процесори
Те са създадени, за да изпълняват графични програми. Силата им е в скоростното изчисляване на множество операции. Централните процесори пък могат да се нарекат "мозъците" на компютъра. Те имат по-малка изчислителна мощ от GPU, но могат да изпълняват по-сложни задачи.

Подходът на изследователите е да позволят на GPU-ядрата да изпълняват изчислителни операции, докато CPU-ядрата предварително извличат нужните за следващите операции данни от постоянната памет. Тази схема пести време и вдига производителността на системата "графичен-централен процесор".

"Този подход е по-ефективен, тъй като позволява на графичните и централните процесори да правят това, в което са добри. GPU са добри в извършването на изчисления, а CPU - при взимането на решения и възстановяването на гъвкави данни", посочва още Хуянг Жоу.

Предварителните тестове на екипа на Жоу показват, че новият подход повишава производителността на системата средно с 21,4%. Подходът не е бил възможен в миналото, тъй като CPU и GPU ядрата са били разположени върху отделни чипове, обяснява Жоу.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...