В средата на XVIII век швейцарският геолог, ботаник и алпинист Орас дьо Сосюр изобретява малко устройство, чиято цел е да съхранява слънчевата светлина. Учените по това време усилено разразботвали идеята за превръщането на соларните лъчи в топлина, като за тази цел използвали огледала, за да концентрират светлината в една точка на изгаряне. Самият Сосюр бил най-заинтересован от капацитета на стъклото да абсорбира топлина, разказва Kulinar.bg.
Това, което той създава, днес може да се нарече първата соларна печка в историята на човечеството. В общи линии тя представлявала пет стъклени кутии една в друга, поставени върху черна дървена дъска.
След няколко часа на силна слънчева светлина, температурата в кутиите достигала скромните 88 С. Сосюр използвал изобретението си, за да пече плодове.
Модерната концепция за соларно готвене се ражда през 50-те години на XX век. Тогава не успява да спечели популярност, вероятно поради слаб маркетинг.
Всъщност соларната печка може да прави почти всичко, което прави една електрическа фурна. С разликата, че методът й е екололичен, безплатен и неизчерпаем. Поради този факт соларните печки масово се използват за изхранването на бедните страни по света.
Как работи соларната печка може да прочетете на Kulinar.bg.