Принудена да се справя с екстремални температури през горещите лета и свирепите зими, днес Монголия се превръща в площадка за мащабен експеримент, чиято цел е да се понижат екстремалните летни температури и същевременно да се подсигури достъпа на вода до населението.
Според доклад, публикуван в британския в. Guardian, учени възнамеряват да създадат ултра дебели ледени плочи, които да охлаждат столицата Улан Батор по време на жегите. Проектът се смята за най-голямото създаване на лед в историята.
Автор на експеримента е англо-монголската инженерна компания ECOS & EMI. Целта на нейните специалисти е да пресъздадат процеса на естествено ледообразуване посредством пробиването на сондажни дупки в леда, който покрива местната река Туул през зимата. С помощта на тази технология ще бъдат създадени ледени блокове с дебелина до 7 метра.
Планът предвижда през лятото тези блокове да се разположат на ключови места и по този начин да охлаждат монголската столица. Така разходката по напечените улици на града ще стане по-приятна, а домакинствата и бизнесът ще спестят пари от електричеството, което иначе би било изхабено за климатици.
Улан Батор. Снимка: Sxc.hu
Ако се окаже успешен, експериментът би довел и до урегулиране на количествата на водата за питейни нужди и за напояване през лятото, надяват се учените.
Проектът на стойност 700 хиляди долара е финансиран от властите в Улан Батор. В бъдеще обаче тази технология може да се окаже полезна и за други градове в Азия, страдащи от подобни драстични разлики в температурите в през сезоните.