Китайски учени клонираха овца с ген от червей

25.04.2012 | 17:50
по статията работи: Георги Георгиев
Вкараният в животното ген ще стимулира производството на мазнините, които са полезни за човешкото здраве
Китайски учени клонираха овца с ген от червей
Снимка: Sxc.hu

Китайски учени клонираха успешно генномодифицирана овца, чийто геном съдържа ген от вид кръгъл червей, съобщава NewsDaily.com. Странният на пръв поглед експеримент не е самоцелен. Въведеният в генетичия код на овцата генът ще стимулира производството на мазнини от "добрия" тип. Това са вещества, срещащи се най-вече в ядките, семената, рибата и зеленчуците, които намаляват риска от инфаркт и сърдечносъдови заболявания при човека.

Животното, чието име е Пенг Пенг (Peng Peng), при раждането си тежало 5,74 кг.

Успехът бил постигнат на 26 март в генетична лаборатория в западната китайска провинция Синцян. “Животното расте и се развива добре, подобно на всяка друга нормална овца”, каза пред "Ройтерс" водещият китайски учен Ду Ятао от пекинския институт по геномика.

Той и колегите му използвали ген от кръгъл червей, свързан с производството на полинаситени мастни киселини. Те го поставили в донорна клетка, взета от ухото на овца от породата "китайска мериносова". След това ядрото от клетката било поставено в неоплодена яйцеклетка, която после била имплантирана в матката на сурогатна овца. Генът бил избран на база множество предишни проучвания, които доказвали, че той ефективно увеличава количеството на ненаситените мастни киселини в организма на червеите.

В Китай днес живее 22% от населението на света. Същевременно страната разполага едва със 7% от обработваемите земи в световен мащаб. Това принуждава властите да заделят голямо количество ресурси, за да увеличат местното производство на зърно, месо и други храни.

Наред с успехите на китайските генетици обаче съществуват и притеснения относно безопасността на подобен род генномодифицирани храни. Това означава, че ще минат поне още няколко години, преди месото от подобни животни да достигне до местните хранителни магазини.

Идеята да се вкарат гени от един вид животно в друг не е нова. Щатската компания AquaBounty например е патентовала генетично модифицирана атлантическа сьомга, която расте два пъти по-бързо от естествената. Друга щатска компания пък е успяла да вкара гени от паяк в кози. По този начин учените успели да добиват в промишлени количества здравата и тънка нишка на паяка, която била извличана от млякото на козите.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...