Клетки-убийци ефективно преборват рака

04.01.2013 | 13:15
по статията работи: Теодора Пенева
Т-клетките се справят с болестта след директното им инжектиране в организма
Клетки-убийци ефективно преборват рака

Учени създадоха първите в света клетки, които се борят ефективно с рака, като буквално го убиват, информира в. „Дейли мейл“.

Невероятният пробив е осъществен от японски учени от Изследователския център за алергии и имунология (RIKEN). Те твърдят, че създадените от тях Т-клетки биха могли да действат след директното им инжектиране в тялото на пациента.

Клетките-убийци принципно се изолират в малки количества. Изследователите обаче се надяват, че инжектирането на повече такива обратно в организма ще „зареди ударно“ имунната му система.

Японците заявяват, че са успели да създадат за пръв път Т-лимфоцити убийци, атакуващи конкретно раковите клетки. Ако откритието им бъде потвърдено, те биха могли в бъдеще да се използват в ефективна терапия.

Механизмът на откритието

В първия етап на изследването си учените са препрограмирали определен вид Т-лимфоцити, специализирани в убиването на определен тип рак на кожата. Те са ги преформатирали в друг тип клетки – т. нар. индуцирани плурипотентни стволови клетки (iPS).

Предходното изследване е показало, че лабораторно създадените клетки-убийци са неефективни в борбата с болестта, най-вече заради кратката продължителност на живота си, което ограничава употребата им за лечение.

За да избегне тези проблеми, японският екип, воден от Хироши Кавамото, е репрограмирал зрели човешки Т-лимфоцити в iPS клетки и е изследвал тяхното диференциране. За целта учените са взели специализираните срещу рак на кожата клетки и са ги подложили на т. нар. "Яманака фактори" - група от съединения, които индуцират клетките да се върнат към началната си, неспециализирана фаза.

След това получените iPS клетки са отгледани в лабораторията и впоследствие индуцирани към това отново да се диференцират в Т-лимфоцити. Накрая са генерирали напълно активни рак-специфични Т-клетки.

Оказало се е, че лимфоцитите от новата "партида" са притежавали същите свойства, специализирайки ги да се борят с рак на кожата. И, което е по-важното, новите клетки-убийци са произвеждали антитуморно съединение.

Следващата стъпка пред учените от института е да тестват дали тези Т-клетки могат селективно да убиват туморните, без да атакуват останалите клетки в човешкото тяло. Ако се установи, че могат, клетките-убийци биха могли директно да се инжектират в пациенти за терапия. От RIKEN са категорични, че това ще се разбере със сигурност в не много далечно бъдеще.

Резултатите от изследванията им са публикувани в научното списание Cell Stem Cell.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
3.75/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...