Заместник-министърът на икономиката Любен Петров връчи наградата "Иновативна фирма"-2016 на церемонията „Изобретател на годината " 2016 г. Организатор на събитието бе Патентно ведомство със съдействието на Съюза на изобретателите в България.
Отличията за иновативни фирми получиха две компании:
- "Ел стомана" ООД", която през последните три години е подала три заявки за регистрация на полезен модел;
- "Атра Експорт" ООД, която бе отличена за своите седем полезни модела за LED осветителни тела за улично осветление, прожектори и др.
"Знам колко усилие, труд, енергия и знания са били необходими на номинираните. Надявам се тези изобретения да влязат реално в икономиката ни", каза в приветствието си зам.-министър Любен Петров.
Той добави, че приоритет за Министерството на икономиката, е развитието на иновациите. Зам.-министър Петров припомни възможностите за финансиране, които министерството предоставя за развитие на иновациите. "Към началото на ноември 2016 г. са изплатени 236 млн. евро по общо 572 успешно приключили проекти, които са били насочени към внедряване на иновации в предприятията. В новия програмен период по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" 2014 - 2020г. /ОПИК/ за разработване и внедряване на иновации са предвидени 294 милиона евро, от които 235 милиона евро са безвъзмездна финансова помощ", подчерта зам.-министърът.
В заключение той съобщи, че в момента тече оценката на проектни предложения по две процедури на ОПИК. По първата процедура „Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията" има подадени 567 проектни предложения на обща стойност на безвъзмездната помощ 312 милиона лева. По втората процедура „Подкрепа за разработване на иновации в стартиращи предприятия" са подадени 879 проектни предложения на обща стойност на безвъзмездната помощ 278 милиона лева.
Новият председател на Патентното ведомство Петко Николов (бивш председател на КЗК - бел. ред.) благодари на всички изобретатели и припомни успехите на българите при внедряването на нови технологии. "Ако се опитаме да погледнем в исторически аспект, не можем да не отбележим, че българските изобретатели промениха света. Може би не е необходимо да казвам кой е Джон Атанасов, Асен Йорданов, кой измисли ербега, атоматичната скоростна кутия, защитата на банковите карти. Те са доказателство, че българският изобретателски дух съществува и е жив", каза председателят на Патентното ведомство.
Другите награди:
В категория „Електротехника и електроника" бяха отличени Владимир Лазаров, Димитър Спиров, Людмил Стоянов и Захари Зарков за тяхната Система за управление на изходяща мощност на фотоволтаична система. Тя дава възможност за плавно регулиране на отдаваната мощност в мрежата при производството на електроенергия от слънчевата радиация. Регулирането се налага при висока слънчева радиация, предполагаща висока продуктивност на фотоволтаиците и ограничение на електическата мрежа от ниско потребление, слаба присъединяваща линия, заредени акумулатори, липса на буфери и др.
В категория „Машиностроене и строителство" награда получиха Георги Тодоров, Борислав Романов, Константин Камберов, Величко Пейков и Николай Ганчев за създаденото от тях вибрационното устройство за пробивни ръчни електроинструменти с резонансно действие. То намира приложение при преносими ударни пробивни машини, перфоратори и други подобни. Уредът е революционно решение за работата на ударните ръчни инструменти.
В категория „Химия и биотехнологии" призът бе за Емилия Миркова и Оля Караджова, които стоят зад TRICHODERMA KONINGII OUD. ЩАМ 85. Суперпаразитната гъба Trichoderma koningii осигурява препарати за борба с почвени фитопатогенни гъби при оранжерийни култури. Тя е биологично активна и е антагонист.
На церемонията присъства и вицепрезидентът на Европейското патентно ведомство Желко Топич.