Живеем във време, в което дизайнерите и създателите на продукти са заети с измислянето на нови приложения на 3D-принтери. Така днес се правят опити за „отпечатването“ на най-различни продукти - от оръжия, през костни импланти до къщи на Луната.
Дизайнерът Нир Сигъл също се запленен от новата технология. За разлика от останалите обаче, той иска да я издигне на ново, по-високо ниво. Сигъл предвижда, че един ден автомобилните компоненти ще се отпечатват и след това ще могат да се сглобяват сами в напълно функциониращ автомобил директно пред клиента.
Снимка: Nir Siegel
Така в бъдеще автомобилните компании ще доставят на посочен от купувача адрес специален принтер, който на място ще създава колата, базирана на специфичните му изисквания. С тази иновативна концепция Сигъл успява да спечели наградата за дизайн Пилкингтън, давана от лондонския Кралски колеж по изкуствата, където изучава промишлен дизайн на автомобили.
Неговият проект, наречен Genesis, все още е на ниво концепция, но това не му пречи да е интригуващ и потенциално реализуем в бъдеще.
Всъщност 3D принтерите вече се използват за създаването на точни модели на Aston Martin, както и на Urbee II – 3D принтиран електромобил, за който се предвижда да влезе в масово производство. Това, което иска да направи Сигъл, е да пренесе технология в още една стъпка нагоре в развитието ѝ.
Снимка: Nir Siegel