Управлението на преносимите персонални компютри посредством гласови команди, лицеви изражения и жестове скоро ще излезе от областта на научната фантастика и ще нахлуе в домовете ни. Това прогнозират експертите от щатския производител на чипове и компютърен хардуер Intel, които вече работят върху технология от ново поколение, която ще позволи машините да бъдат управлявани по максимално естествен начин.
Всички тези технологични чудеса, които ни очакват, са обединени от Intel под общия термин Перцептуален компютинг (Perceptual Computing), обясняват от технологичния сайт phys.org. Както може да се предположи от името, тук става въпрос за набор от способи, позволяващи на хората да общуват с машините посредством повечето си сетива и начини на изразяване, а не само чрез „сухото“ въвеждане на информация с клавиатура и мишка или най-многото с пръсти (случая със сензорните екрани).
Когато бъдат приети за масова употреба, новите способи ще предоставят на потребителите редица нови възможности. Така например ще можем да използваме пароли, които ще бъдат задавани чрез мимика и разпознаване на гласа, вместо чрез въвеждане на поредица от символи. Компютърните системи на бъдещето ще се окажат много полезни и в областта на гейминга и на обучителните дейности.
Концепцията за Перцептуалния компютинг бе представена от вицепрезидента на Intel Кърк Скауген по време на тазгодишното международно потребителско изложение (Consumer Electronic Show – CES) в Лас Вегас, САЩ. Идеята на производителя на компютърни чипове е в не толкова далечно бъдеще да реализира работеща платформа за програмисти (т.нар. Software Development Kit – SDK).
За момента представената бета версия на SDK ще предложи на разработчиците възможност да създават софтуер с новите нива на интерактивност, който, както можем да видим от публикуваните от Intel клипчета, изглежда доста впечатляващо.