Кръстовищата на бъдещето няма да се нуждаят от светофари или знаци "стоп". През тях самоуправляеми коли ще се движат с привидна хаотичност, която всъщност ще бъде прецизно ръководена от виртуална система за контрол върху трафика, казва компютърният специалист Питър Стоун от тексаския университет в Остин, цитиран от PhysOrg.com.
"Не е далеч бъдещето, в което ще си седим спокойно на задната седалка на колата и ще четем вестника си, докато тя ни прекарва безпроблемно през натоварения градски трафик", смята Стоун.
Компютърният експерт е провел изследване, фокусирано върху създаването на системи с изкуствен интелект (AI) от ново поколение. Стоун и неговите студенти са създатели на автономната кола "Марвин", която през 2007 г. участва в конкурса Urban Challenge на щатската Агенция за напреднали изследователски проекти (DAPRA).
"Днес компютрите са способни да управляват пътнически самолети с умението на опитни пилоти, но хората все още са изправени пред опасната задача да управляват колите си сами. Когато обаче автономните коли станат популярни, ще трябва да можем да координираме движението им по улиците", коментира Стоун.
Поради тази причина учените от университета в Тексас днес разработват виртуална система за пресичане на натоварени кръстовища, която ще направи пътуването по-безопасно и бързо.
В най-новата си версия системата позволява на интелигентните автопилоти в колите да подадат сигнал, с който да "резервират" определено място и време, в което ще пресекат кръстовището. Тяхната "молба" ще се приема от мениджмънт система, вградена в кръстовището. Тя ще обработва всички данни от постъпващи автомобили и ще създава оптималния график на движението.
В резултат на екрана виждаме как колите минават "една през друга", като в случая тяхното наглед хаотично движение е строго контролирано, подобно на сложен танц.
За момента системата не е тествана в реални ситуации на пътя, но Стоун и неговите колеги вярват, че няма да е далеч времето, в което подобни системи ще контролират трафика в градовете.