С напредъка на сензорните екрани и все по-мощните мобилни компютри, иновациите в дигиталния интерфейс се превръщат в едно от най-вълнуващите области на проучване. Нов проект на MIT Мedia Lab, наречен inFORM, ни открехва вратата към чудния свят на интерфейсите на бъдещето.
Системата е находчива комбинация от 900 блокчета с формата на паралелепипед. Всяко от тях е задвижвано с отделен механизъм и управлявано от системата Microsoft Kinect. С нея на инженерите от Масачузетския технологичен институт успяват да превърнат виртуални компютърно генерирани изображения в обекти в реалния свят и дори да „пренасят“ в пространството физическа репликация на ръцете си, с които да манипулират реални обекти.
Освен ефектна подобна манипулация може да бъде и полезна. Една усъвършенствана версия на inFORM ще позволи боравенето с опасни обекти, или такива, намиращи в рискова за човека среда.
На тази база също така могат да бъдат създадени интерфейси за комуникация, в които хората от отсрещната страна на връзката ще се появяват в „плът и кръв“ - възможност, пред която холографските технологии от Star Wars просто бледнеят.