Мислещи машини ще управляват бъдещите енергийни мрежи

13.10.2011 | 19:02
по статията работи: Георги Георгиев
Тези нови машини трябва да разполагат почти с човешка интелигентност
Мислещи машини ще управляват бъдещите енергийни мрежи
Снимка: Sxc.hu

Плановете за разработка на "умна" енергийна мрежа (система, която използва интелигентни компютърни мрежи, за да управлява електрическата енергия) няма да имат успех без създаването на нови "мислещи машини", които могат да се учат и адаптират към най-различни непознати ситуации – от електрически прекъсвания в дадени части на мрежата до колебания в нейното натоварване. Това твърди д-р Ганеш Венаягамурти – експерт по електрически мрежи от техническия университет в Мисури в своя статия, публикувана в сряда (12 октомври).

Тези нови машини трябва да разполагат почти с човешка интелигентност в т.ч. възможност да взимат решения, да се адаптират към непознати ситуации, да се учат от промените в средата и да имат представа за енергийната мрежа в национален мащаб, обяснява в статията си Венаягамурти.

Възможностите на цялата енергийна система ще зависят от отделните подсистеми, които непрестанно ще подобряват своите знания за нейната динамика, вместо просто да събират данни, казва ученият. В статията си Венаягамурти изследва сегашните възможности на компютърната система да се справя в динамична среда и дискутира бъдещото развитие на компютъризирантите системи от мислещи машини (съкратено CSTMs).

Според Венаягамурти тези машини ще се появяват от изследванията в две области - Изчислителната интелигентност (CI) и Адаптивните критични дизайни (ACDs). Те ще стават все по-съвършени с все по-голямата зависимост на цивилизацията от непостоянните източници на енергия, каквито са вятърът и слънчевите лъчи, при които традиционните системи за контрол няма да бъдат ефективни.

Изчислителната интелигентност е наследникът на изкуствения интелект. При нея различните компютърни системи ще влизат в отношенията учител-ученик, като едната ще предава знания и умения на другата, пише в статията си Венаягамурти.

Освен на теоретично ниво, д-р Венаягамурти работи и върху практическата разработка на новите интелигентни системи. Той е главен изследовател в проекта Brain2Grid, в който се изучава възможността за използване на живи невронни мрежи, направени от хиляди мозъчни клетки на лабораторни плъхове за контрол върху симулации на електрически мрежи в лабораторни условия.

На базата на тези проучвания Венаягамурти и неговият екип се надяват да създадат вдъхновена от биологията компютърна програма, която да контролира сложни енергийни мрежи в Мексико, Бразилия и на други места по света.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...