Мобилните ни телефони ще откриват опасни бактерии

08.03.2012 | 17:14
по статията работи: Георги Георгиев
Специално устройство ще сканира и ще може да засича опасната E.coli, дори тя да е в незначителна концентрация в храната ни
Мобилните ни телефони ще откриват опасни бактерии

 

 

Скоро мобилните ни телефони ще могат да преценяват дали храната в хладилниците ни е безопасна за здравето ни. Това ще стане благодарение на създадена от американски учени приставка, която може да улавя и анализира малки количества от бактериите E.coli в течна среда, съобщава PhysOrg.com

Повечето щамове на Е.coli са безопасни, но някои от тях, като вътречревните щамове, могат да доведат до тежки инфекции от консумацията на заразена храна, предупреждават от Световната здравна организация (СЗО).

Появата на този вид бактерии във водата и хранителните продукти представлява голяма заплаха за човешкото здраве, особено в страните от Tретия свят, в които хигиената често е под критичния минимум.

Опасните бактерии попадат в организма най-вече при консумация на заразени сурови или недобре сготвени месо, мляко, зеленчуци и растителни кълнове. Тяхното откриване е трудно и изисква използването на скъпа и сложна за поддръжка апаратура, която не е по джоба на всяка държава.

За да решат проблема, експерти от Калифорнийския университет в Лос Анджелис са разработили устройство, което ще се възползва от възможностите на петте милиарда мобилни телефона, които в момента работят по света.

Създадената от екипа на д-р Хонгюнг Жу приставка се състои от стъклени капилярни тръбички, снабдени със светодиод (LED) в единия край. От двете страни на капилярите са поставени антитела, които реагират на опасните бактерии в пробата и могат да се заловят за тях, щом ги открият. Впоследствие към бактериите се прилепят и други антитела, снабдени с т.нар. квантови точки (миниатюри кристали от полупроводников материал с уникални оптични свойства, управлявани от законите на квантовата механика).

Излъчваната от светодиода светлина възбужда квантовите точки и ги кара да светят с флуоресцентна светлина. Впоследствие тази светлина се улавя от камерата на телефона, която прави снимки на сместа в капилярите приблизително по веднъж в секунда.

Учените тествали устройството с проби от вода и мляко. Оказало се, че то е способно да засече незначителни концентрации на E.coli дори при наличието на други видове бактерии в разтвора.

В бъдеще екипът на Жу се надява да усъвършенства мобилната си приставка дотам, че тя да може да засича различни видове опасни за здравето микроорганизми.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...