НАСА плаща, за да си лежите в леглото

23.09.2013 | 14:00
по статията работи: Симеон Досев
По 18 хил. долара ще получи всеки доброволец в изследване на НАСА, целящо да установи ефектите на безтегловността върху човешкото тяло
НАСА плаща, за да си лежите в леглото

НАСА си търси доброволци, на които не им се стои на крака. По-конкретно, от космическата агенция искат да наберат участници, които да лежат на специално легло в продължителност на 70 поредни дни, пише „Ей Би Си Нюз“.

Участието в програмата обаче изобщо не е лесно. Доброволците няма да имат право да стават от леглото по никакви причини, а преди това ще трябва да преминат през редица изследвания, в това число електродиаграма, тестове за наркотици и алкохол, както и за инфекциозни заболявания.

По данни на сп. „Форбс“ участниците, които завършат програмата ще получат 18 000 долара или 1200 долара на седмица.

Бет Ан Шрайбър, която участва в експеримента през 2006 г., твърди, че да лежиш цял ден в леглото в продължение на толкова дълъг период се отразява психически на участниците.

„Вие не трябва да правите абсолютно нищо, освен да лежите“, казва Шрайбър пред сайта на НАСА. „Според мен всичко се свежда до издръжливост“.

Настоящото проучване се прави с цел установяване на дълготрайните ефекти на безтегловността върху телата на астронавтите. За да се симулира обстановката в Космоса, участниците ще лежат на специално изработени легла, които са леко наклонени.

В Космоса няма гравитация, която да спира течностите да се изкачват към горната част на тялото, затова на специалните легла главата е поставена малко по-ниско от краката. На някои от участниците ще им се даде възможност от време на време да тренират на вертикален велоаргометър, но без да стават от леглото.

В следствие на експеримента доброволците ще изпитат различни физически промени, в това число атрофия на някои мускули и намаляване на плътността на костите. В допълнение, тъй като сърцето няма да работи толкова здраво, както по принцип, цялостното здравословно състояние може да бъде увредено.

Въпреки всичко това, някои от участниците от предишното проучване са готови да се включат отново.

„Някои хора са наистина заинтересовани и искат да помогнат на НАСА“, смята Джон Нейгътт, изследовател от космическата агенция. „Имаме редица молби за повторно участие“.

Изследването ще се проведе в Тексаския медицински университет. След неговия край на участниците ще бъдат нужни две седмици, за да се възстановят напълно.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...