Изследователи от Penn State University създадоха нова технология, която може да генерира огромни количества енергия. Системата е позиционирана в крайбрежните райони, където речните води се вливат в океани и морета.
„Целта на проекта ни е да извлече ползите от концентрацията на соли в два различни източника на водни ресурси и да генерира електричество“, разказа доцентът по инженерство за околната среда Кристофър Горски.
Според екипа разликите в нивата на солта могат да създадат достатъчно енергия, за да задоволят 40% от нуждите на света. Подобни методи съществуват отдавна, но до момента те нe са били достатъчно ефективни.
Най-популярната технология в момента използва полупроницаема мембрана, за да отсява солта от водата. В резултат се получава осмотично налягане, което се преобразува в енергия с помощта на турбини. Горски споделя, че това е по-добрият от двата налични метода, но поради използването на мембрани технологията е уязвима на задръствания и проблеми.
Втората техника разчита на процес, обратен на електролизата. С помощта на електромагнитен градиент се създава волтаж сред мембрани, обменящи йони, и трети капацитивен елемент. Енергията се добива от двата идентични електрода, когато те са едновременно изложени на двата различни типа вода. Въпреки че е успешен, методът не е достатъчно ефективен, за да добива големи количества енергия.
Горски и колегите му са разработили система, комбинираща двата метода. По този начин се извличат големи количества енергия. Първият метод генерира 2,9 вата енергия на квадратен метър, а вторият - 9,2 вата на квадратен метър. Обединявайки процесите, учените успяха да генерират 12,6 вата на квадратен метър.