Единично оптично влакно с дебелината на косъм е способно да достави светлината, нужна за работата на цял компютърен екран. Това на пръв поглед невероятно твърдение бе показано на практика от инженерите на Light Efficient SystemS (L.E.S.S.) - наскоро формирана дъщерна компания към швейцарския Федералнен технологичен институт в Лозана (EPFL).
Приложената на практика, технологията би намалила консумация на енергия от мониторите с над 30% и в същото време би повишила скоростта на компютърните процесори, обясняват специалистите.
"Към момента половината от енергията, консумирана от лаптопите, отива към екрана и по-специално към неговото осветяване", обясняват Ян Тисот, основател на L.E.S.S.
Самите екрани на съвременните лаптопи са направени от различни филтри. С тях се филтрира бялата светодиодна (LED) светлина, излъчвана от най-долния слой и така се получават милионите цветове, които виждаме на екраните си. Близо 60% от тази бяла светлина обаче се разхищава, което води до големи загуби в ефективността на цялата система.
Оптичните влакна, разработени от L.E.S.S., могат да предоставят светимостта и контраста на светодиодите, като в същото време спестят една четвърт от нужната на LED енергия. Тази освободена енергия може да се използва за повишаване на скоростта на процесорите.
На външен вид оптичните влакна напомнят проста нишка с диаметър едва няколко микрона, съставена предимно от стъкло. Нейната тайна се крие в наноструктурата ѝ, която позволява генерирането и манипулирането на бяла светлина, която да осветява екрана по еднороден и ефикасен начин.
Технологията на Ян Тисот и неговите колеги отваря пътя към най-различни приложения в сферата на потребителската електроника, медицината и индустрията. Първоначално тя ще бъде използва за осветяване на обекти за изследване под микроскоп. Можем да очакваме появата ѝ в лаптопите си до 4-5 години.