От ръба на Космоса, на ръба на разума 7

15.10.2012 | 08:41
по статията работи: Александър Димитров
Феликс Баумгартнер прикова дъха на милиони зрители, скачайки от над 39 км височина
От ръба на Космоса, на ръба на разума
Снимка: Red Bull

Австриецът Феликс Баумгартнер смая целия свят, успявайки да осъществи грандиозен скок от „ръба на Космоса“. Ентусиастът се издигна на 39 километра с балон с хелий над земята, въпреки че първоначално бе обявено, че дистанцията ще възлиза на 36 километра.

Малко статистики и постижения

Над така известния район в Розуел, Ню Мексико, Феликс скочи и се приземи успешно на земята след свободно падане, продължило 4,19 минути. Целият скок пък е обхванал 9,03 минути, уточнява Zeenews. Австриецът е подобрил три рекорда - един за скок от най-голяма височина, един за най-висок полет на човек с управляван балон, както и един за скорост при свободното падане на парашутист.

Говорейки за скорост, Баумгартнер е развил 1,342 километра в час, счупвайки звуковата бариера и ставайки първия човек, осъществил това, без да се намира в реактивен самолет или космически кораб. По стечение на обстоятелствата Феликс направи своя опит именно на 14 октомври, точно 65 години след деня, в който полковник Чарлс "Чък" Йегър със своя Х1 пръв успя да счупи звуковата бариера - макар и с помощта на машина.

"Просто невероятна работа Феликс ... това аз наричам преминаване на границите на възможностите", коментира в Twitter британският астронавт Тим Пийк от Европейската космическа агенция (ЕКА).

Според друг астронавт от ЕКА – французина Жан Франсоа Клерво, скокът ще помогне за развитието на спасителните системи на астронавтите. "Моята мечта за завръщане от космоса в скафандър и на собствените си крака, е на път да се реализира", написа Клерво в сп. astro_JFrancois. "Той (скокът) бе точно като разходка в Космоса, но по вертикална орбита".

Астронавтите коментираха, че в момента на опита Феликс е бил четвъртият човек на най-голяма височина към момента. По-високо са се намирали само тримата астронавти, които в момента обитават Международната космическа станция (МКС) на 386 км над земята.

Опасностите по пътя към успеха

Самият скок бе отлаган многократно поради нуждата от специфични благоприятни метеорологични условия. Екипировката на Баумгартнер пък бе обогатена и със специален скафандър, който да го предпази и да му позволи да оцелее в изключителното рядката въздушна среда, както и ниски температури толкова високо.

Интересното е, че по желание на австриеца, той комуникираше по време на полета само с Джо Китинджър – 84-годишния американец, скочил преди 52 години от 32 километра височина. Съветът на Китинджър спрямо ентусиаста бе да внимава да не се обезводни горе, преди да осъществи полета си. Според специалистите друг важен фактор бе Баумгартнер да не загуби контрол и да се върти около оста на тялото си, защото така ще загуби съзнание.

Ускоряването“ на австрийския парашутист бе следено от милиони потребители в интернет, като цялата каскада бе предавана във видеоплатформата YouTube. В пиковия момент на напрежение зрителите онлайн надминаха 8 млн. души. Първите 6 километра нагоре Феликс достигна за по-малко от 15 минути.

При изкачването си, на 32-ия километър, Феликс се оплака от температурата на скафандъра, съобщавайки, че стъклото на каската му вече е започнало да се запотява. Това, освен че е намалило видимостта му, свидетелства и за минусовите температури навън – близо -40 градуса по Целзий.

Към 21:09 часа българско време Феликс Баумгартнер осъществи своя скок и милиони по света затаиха дъх.

Red Bull дава криле и жъне маркетингови успехи

Рискованата мисия, озаглавена Stratos, е финансирана от известната компания Red Bull. Проектът е бил обект на внимателни изчисления и разработки в продължение на цели 5 години, уточнява iNews.bg. Говори се, че изпълнението му е струвало над 50 млн. долара.

Безспорно компанията ще извлече стабилни дивиденти от експеримента и героичното постижение на Баумгартнер. Виртуалното пространство буквално гръмна около осъществяването на полета, а след него все още има остатъчна еуфория, разпростряна навсякъде из интернет. След приземяването на Феликс, негова снимка в поза на колене, бе споделена над 30 хиляди пъти за едва половин час. Харесванията и коментарите под нея за същия отрязък от време бяха съответно 216 хиляди и 10 хиляди.

Самата компания Red Bull предприе рискован (ако нещо бе станало с австриеца, кой знае какви щяха да са реакциите), но тотално успешен и автентичен маркетингов подход. Дори забавянето на изпълнението на скока на Баумгартнер до някаква степен спомогна за това - светът бе наострил уши и спрягаше името не само на ентусиаста, но и на компанията, решила да инвестира в него. Red Bull успя да генерира своите потребителски "харесвания", туийтове и прочие оръжия на социалните мрежи, без да призовава за това досадно. Потребителите сами правеха това в очакване на легендарния скок.

Освен популярност и място в историята, екипът на Феликс Баумгартнер има и една по-практична цел - да спомогне за разработването на спасителни процедури и технологии при катастрофи във високите слоеве на атмосферата. Заради това негов медицински ръководител е доктор Джонатан Кларк - съпругът на Лоръл Кларк, която загина в трагедията със совалката "Кълъмбия".

След приземяването

"Бе по-трудно, отколкото очаквах"
, признава Баумгартнер непосредствено след скока. "Повярвайте ми - когато е горе там, на ръба на Космоса, човек става смирен. Не става дума за счупването на каквито и да е рекорди. Не става дума за събирането на научни данни. Всичко, около което се въртят нещата, е завръщането вкъщи - мислех само за това как да се върна на Земята жив и да видя семейството си, родителите си, приятелката си".

"Той демонстрира, че човек може да оживее дори в толкова трудни условия и на такава височина", доволно отбеляза комуникационният партньор на Феликс - самият Китинджър. "Бъдещите астронавти ще носят екипировката, която Феликс тества днес".

"Рекордите са създадени, за да се чупят", каза още ветеранът в пресконференцията след скока. "И в случая не можеше да бъде открит по-добър човек за тази работа от Феликс Баумгартнер".

"Най-красивият момент е, когато осъзнаваш, че стоиш на върха на света", разказа щастливият Баумгартнер.

"Всъщност не усетих звуковия взрив (при преминаване на свръхзвуковата бариера), тъй като в онзи момент бях прекалено зает да стабилизирам тялото си", каза още Феликс.

Той допълни, че попаднал в тежко завъртане след началото на скока. "Беше значително по-трудно, отколкото предполагах в началото", сподели рекордьорът, цитиран от Space.com.

Развълнуван и щастлив, австриецът сподели философската мисъл, занимавала съзнанието му в миговете преди скока:

"Знам, че целият свят ме гледа, и ми се иска този цял свят да види това, което аз виждам. Понякога трябва да отидем много високо, за да осъзнаем колко сме малки всъщност".

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...