Откриха мощно обезболяващо в отровата на мамбата

04.10.2012 | 15:20
по статията работи: Елица Елефтерова
Учените единодушно признават, че са напълно объркани защо змията произвежда подобно вещество
Откриха мощно обезболяващо в отровата на мамбата
Снимка: Wikipedia.org

Болкоуспокояващо, мощно като морфин, но без повечето от страничните му ефекти, е било открито в смъртоносната отрова на черната мамба, твърдят френски учени. Хищникът, който използва невротоксини, за да парализира и убива малки животни, е една от най-бързите и най-опасни змии в Африка.

Тестовете върху мишки, поместени в сп. "Нейчър", показват, че отровата на черната мамба съдържа мощно болкоуспокояващо, информира “Би Би Си”. Учените единодушно признават, че са напълно объркани защо змията произвежда подобно вещество.

Преди да бъде направено откритието изследователите са изучавали отровата на 50 вида змии. По време на тестовете е станало ясно, че черната мамба произвежда обезболяващ протеин, наречен мамбалгин (mambalgins).

"Тествана върху мишки, аналгезията (това е облекчаване на усещането за болка, при което не се наблюдава загуба на съзнанието - бел. прев.) е толкова силна, колкото тази на морфина, но без повечето от страничните му ефекти", обяснява д-р Ерик Лингуейля от Института по молекулярна и клетъчна фармакология, близо до Ница.

Морфинът действа по опиоиден път в мозъка (Опиоидите са вещества, които се свързват към опиоидните рецептори на тялото, разположени предимно в централната нервна система и стомашно-чревния тракт). Той може да намали болката, но също така води до пристрастяване и може да причини главоболие, затруднено мислене, повръщане и мускулни спазми. Изследователите твърдят, че мамбалгинът се справя с болката по напълно различен начин, който води до по-малко странични ефекти.

Болката работи по много сходен начин при мишките и при хората, така че учените се надяват да разработят болкоуспокояващи, които могат да бъдат използвани в клиниките. Тестовете върху човешките клетки в лаборатория също показват, че мамбалгинът има сходен химичен ефект и при хората. "Това е първият етап, разбира се, и е много трудно да се каже дали веществото ще действа като болкоуспокояващо при хората или не. Все още трябва да се свърши много работа със животните”, обяснява д-р  Лингуейля.


Мамба магия

Д-р Никълъс Касуел, експерт по змийската отрова в Liverpool School of Tropical Medicinel наскоро изтъкна потенциала на отровата като източник за производство на лекарства. "Много е вълнуващо. Това е наистина чудесен пример за това как може да се произвеждат лекарства от отрова. Говорим за напълно нов клас аналгетици”, коментира експертът.

"Наистина е изненадващо, че отровата на черната мамба съдържа толкова мощно болкоуспокояващо”, допълва д-р Лингуейля.

Д-р Касуел също смята за много странно наличието на такъв протеин в отровата. Той предполага, че обезболяващият ефект може да работи в комбинация с други токсини, които пречат на плячката да се измъкне или може просто да влияе на различните животни, като птици например, по различен начин отколкото при мишките.

"Свидетели сме на откриването на нов механизъм на действие, който не е функция на всички съществуващи болкоуспокояващи до момента", коментира д-р Роджър Нагс от Кралското фармацевтично дружество. Той предупреди, че мамбалгинът действа, когато се инжектира в гръбначния стълб, така че ще трябва веществото да претърпи "значително развитие", преди да може да бъде използвано при хората.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...