Пирани вдъхновяват създаването на нова броня

10.02.2012 | 18:13
по статията работи: Георги Георгиев
Природата отново ни показва инженерната си гениалност
Пирани вдъхновяват създаването на нова броня

Рибата арапайма (Arapaima gigas) е една от най-едрите сладководни риби в света. Тя обитава големите реки на Южна Америка и със свето тегло от близо 250 килограма изглежда апетитна хапка за едни от най-свирепите познати ни риби – пираните.

Истината обаче е, че пираните не представляват опасност за водния мастодонт, благодарение на уникалните му люспи, които без проблеми издържат на ухапванията на хищниците. Тази естествена броня позволява на арапаймата да благоденства във води, в които никое друго същество не би оцеляло за дълго.

За учените пък супер здравите люспи са поредното вдъхновение от гениалността на природата, което може да доведе до създаването на свръхздрави и гъвкави материали с приложение във военното дело, индустрията и в други сфери, информира PhysOrg.com.

Изследователи от калифорнийския университет в Сан Диего решили да проведат лабораторни експерименти със зъби от пираня, които били насочени срещу кожата и люспите на риба арапайма. Резултатите показали, че при налягане, което съответства на захапката на пиранята, зъбите успяват частично да пробият люспите, но се чупят преди да достигнат до меките мускули разположени под по-меката колагенова обвивка.

Подробен анализ на материалите показал, че здравата защита на арапаймата се дължи на силно минерализиран горен слой, който в комбинация с долния мек слой със сложна структура помага на люспите да издържат на острите като бръснач зъби на пираните.

"Тази комбинацията от материали е подобна на структурата на зъбния емайл, който е разположен над по-мекия дентин", обяснява ръководителят на проекта проф. Марк Мейърс и допълва, че подобна комбинация е често срещана в природата.

Сега целта на учените е да възпроизведат по изкуствен път люспите на арапаймата и на тази база да създадат нов тип бронежилетки за войниците и полицаите, които трябва да са едновременно много здрави и гъвкави.

Други приложения на технологията включват създаването на нови горивни клетки, изолационни материали и конструкции за аерокосмически апарати, които трябва да издържат на високи натоварвания.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...