Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) започва подготвителна фаза за въвеждането на цифровото евро след приключването на двугодишната фаза на проучване. Подготвителната фаза ще постави основите, като работата ще включва финализиране на правилника и избор на доставчици за разработване на платформа и инфраструктура. Това решение следва завършването на фазата на разследване, започната от Евросистемата през октомври 2021 г., за да се проучат възможните модели за проектиране и разпространение на цифрово евро.
Дизайнът предвижда цифровото евро като цифрова форма на пари в брой, която може да се използва за всички цифрови плащания в цялата еврозона. Той ще бъде широко достъпен, безплатен за основна употреба и достъпен както онлайн, така и офлайн. Той ще предложи най-високо ниво на поверителност и ще позволи на потребителите да извършват плащания незабавно в пари на централната банка. Може да се използва от човек на човек, на мястото на продажба, в електронната търговия и в държавни транзакции. Никой цифров платежен инструмент не предлага всички тези функции. Цифровото евро ще запълни тази празнина.
Следващият етап от проекта за цифрово евро – подготвителният – ще започне на 1 ноември 2023 г. и първоначално ще продължи две години. Това ще включва финализиране на правилника за цифровото евро и избор на доставчици, които биха могли да разработят платформа и инфраструктура за цифрово евро. Той също така ще включва тестване и експериментиране за разработване на цифрово евро, което отговаря както на изискванията на Евросистемата, така и на нуждите на потребителите, например по отношение на потребителското изживяване, поверителността, финансовото включване и отпечатъка върху околната среда.
След две години Управителният съвет ще реши дали да премине към следващия етап от подготовката, за да проправи пътя за възможно бъдещо емитиране и въвеждане на цифрово евро.
Стартирането на подготвителната фаза не е решение дали да се издаде цифрово евро. Това решение ще бъде разгледано от Управителния съвет едва след приключване на законодателния процес на Европейския съюз. ЕЦБ ще вземе предвид всички корекции в дизайна на цифровото евро, които може да станат необходими в резултат на законодателните обсъждания.
"Трябва да подготвим нашата валута за бъдещето", каза Кристин Лагард, президент на ЕЦБ. "Предвиждаме цифрово евро като цифрова форма на пари в брой, която може да се използва за всички цифрови плащания, безплатно, и която отговаря на най-високите стандарти за поверителност. Ще съществува заедно с физическите пари, които винаги ще бъдат налични, без да изоставят никого."
Цифровото евро ще направи защитата на данните приоритет. Евросистемата няма да може да вижда личните данни на потребителите или да свързва информацията за плащане с физически лица. Цифровото евро също ще постигне ниво на поверителност, подобно на пари в брой, за офлайн плащания.
Цифровото евро би насърчило устойчивостта, конкуренцията и иновациите в сектора на европейските плащания. Това би гарантирало наличието на общоевропейско решение за плащане за еврозоната под европейско управление. Тя ще разчита на собствената си инфраструктура, като по този начин ще засили устойчивостта. Освен това ще осигури платформа, върху която европейските поднадзорни посредници биха могли да изградят паневропейски услуги за своите клиенти, повишавайки ефективността, намалявайки разходите и насърчавайки иновациите.
"Тъй като хората все повече избират да плащат дигитално, ние трябва да сме готови да издадем цифрово евро заедно с пари в брой", каза Фабио Панета, член на Изпълнителния съвет на ЕЦБ и председател на работната група на високо ниво за цифровото евро. "Едно цифрово евро ще повиши ефективността на европейските плащания и ще допринесе за стратегическата автономия на Европа."
Потребителите могат да получат достъп до цифрови услуги в евро чрез собственото приложение и онлайн интерфейс на своя доставчик на платежни услуги или чрез приложение за цифрово евро, предоставено от Евросистемата. Хората без достъп до банкова сметка или цифрови устройства също ще могат да плащат с цифрово евро, например като използват карта, предоставена от публичен орган като пощенска служба. Потребителите също ще могат да обменят цифрово евро за пари в брой или обратно на банкомати.
Евросистемата предвижда цифрово евро, което ще бъде безплатно за основна употреба от физически лица.