Първата по рода си светеща пешеходна пътека бе открита официално у нас на столичния булевард "Васил Левски” при Софийския университет "Климент Охридски”. Пътеката е уникална с това, че засича посоката на движение на пешеходците, обясни Александър Цветков, координатор на проекта. Светещата пешеходна пътека е разработена от български учени от секция "Аерокосмическа техника и технология” на БАН.
Около зебрата са монтирани лампички, които реагират при преминаването на пешеходци. Системата подава ранна сигнализация на шофьорите за наличието на пешеходци, още преди те да са стъпили на пътното платно.
"Бягаща светлина преминава в посоката, през която пресича пешеходецът и започва да свети, когато той тръгва да пресича. Тя се появява от двете страни", обясни Александър Цветков.
Автоматично се контролира и силата на светене на сигнализацията в зависимост от метеорологичните и времевите условия. според създателите им пътеките са видими в прав участък от разстояние 50 м при дневна светлина и 500 м нощем.
Целта на проекта е пътят да стане по-безопасен и шофьорите на автомобили да са сигурни, че трябва спрат, когато пешеходецът реши да преминава.
"Бях изключително заинтригувана, когато разбрах за тази разработка на млади учени за пешеходна пътека, която започва да мига, когато преминава пешеходец”, заяви кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя подчерта, че общината разчита на шофьорите да пазят хората, но тогава, когато има недобросъвестни водачи, трябва да се взимат и други мерки. Фандъкова поясни, че общината ще анализира и ще види какви са ефектите от тази пешеходна пътека и ще вземе решение дали следващите зебри, които изграждат да не бъдат по този начин.
Уникалната пътека не е финансирана от Столична община, а от спонсори от петролна компания, която ще инвестира в изграждането на още четири такива пътеки в София и пет във Варна, Бургас и Пловдив, предаде iNews.bg.
До момента в проекта са вложени 25 хил. лева, посочи Георги Деянов, представител на фирмата спонсор. "Това е българска идея, реализирана от българи, и ще се ползва от българи”, заяви Деянов.
Светлоотражателите са разработени така, че през тях да може да мине и снегорин при зимни условия.
По думите на столичния кмет в София има над 260 осветени пътеки. Тя подчерта, че вече има 35 повдигнати пешеходни пътеки и още 10 се работят в момента. Ще бъде повдигната и пътеката в Овча купел, на която загина жена, поясни Фандъкова. До края на месец ноември в София ще има общо 45 повдигнати пешеходни пътеки. През следващата година общината ще продължи с изграждане на осветлението по пешеходните пътеки.
Над 600 са общо пътеките в София, а до този момент общината е инвестирала около 30 хил. лева в осветяването и повдигането им.