Революционно: Сръчни роботи заменят работниците на полето

15.07.2013 | 14:10
по статията работи: Симеон Досев
Робот, наречен Lettuce Bot, върши работа колкото 20 фермери
Революционно: Сръчни роботи заменят работниците на полето

Инженери от Силиконовата долина изпробват нова технология за обработка на полетата със засадена маруля. Роботът, наречен Lettuce Bot, премахва ненужните листа от посевите и то за време, за което биха го направили 20 работника. 

Машината представлява последно поколение технология, предназначена за обработка на свежи плодове и зеленчуци. Засега подобен тип дейности се извършва основно на ръка, за да се намали рискът от нараняване на продукцията.

Изследователите вече разработват роботи за подобен тип деликатна работа, като използват напреднали компютърни сензори, мощна електроника и сложни алгоритми, както и прецизна GPS технология. Все пак, за да станат селскостопанските роботи широко разпространени, ще минат поне още няколко години.

За региони, в които трудът на имигранти е изключително разпространен, новите селскостопански роботи могат да доведат до революционна промяна.

Според фермерите те ще решат проблема с недостига на труд, ще намалят разходите за заплати и ще увеличат качеството на продукцията.

Няма достатъчно работници, които да поемат необходимата работа, затова роботите ще облекчат този проблем“, казва мениджър на Tanimura & Antle, компанията собственик на земята в Долината на Салинас, където новият робот се тества.

Много селскостопански сектори в САЩ отдавна използват технология за продукцията, която е предназначена за преработване. В света обаче голяма част от плодовете и зеленчуците се събират на ръка. 

Години наред идеята да се използва механизиран труд за събирането на свежата продукция оставаше на заден план. Причина за това беше наличието на много работна ръка и натиска от страна на фермерските съюзи.

През последните години обаче ситуацията се промени и много селскостопански производители се обърнаха към механизирания труд с цел намаляване на разходите. Правителството на САЩ, както и частни компании, започнаха да предоставят все повече финансови средства.

Трябва да увеличим ефективността си, но никой не иска да работи на полето“, казва Ставрос Воугиокас, професор по биологично и селскостопанско инженерство в Калифорнийския университет, пише сп. "Форбс".

Противниците на механизирания труд твърдят, че той ще доведе до загуба на работни места, използване на повече пестициди и продукция, която не е безопасна. 

Именно това се опитват да опровергаят инженерите от компанията Blue River, които тестват своя нов робот в Долината на Салинас.

Нашият робот може да засее повече маруля от всеки друг възможен начин“, казва Джордх Херауд, съосновател и изпълнителен директор на компанията.

Новият робот използва камери и видео разпознаване, за да идентифицира излишните растения и да ги премахне, като същевременно обогатява почвата и убива вредителите.

Подобен продукт разработва още една компания, базираната в Сан Диего - Vision Robics.

Най-трудно за машините е брането на готовите плодове и зеленчуци. Те трудно могат да се сравняват с човешкия труд що се отнася до сръчност и бързина. Друг проблем е самото идентифициране на зрелите продукти и различаването им от клони и листа.

В Южна Калифорния инженери на испанската компания Agrobot се заемат с предизвикателството, изпробвайки нова технология за бране на ягоди, като работят съвместно с местните фермери. 

Машината има 24 ръце, които се координират от оптичен сензор, а изборът на плодове се осъществява на базата на цвят, качество и размер. Набраните ягоди се поставят на конвейерна лента, където работник ги опакова.

Според експертите обаче подобен тип роботи няма да навлязат широко в селското стопанство поне в близките 10 години, тъй като има много детайли, които трябва да бъдат усъвършенствани.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...