Течовете по тръбите са често срещан проблем за компаниите, поддържащи водопроводната мрежа на градовете. Според британския регулатор Ofwat, между 20 и 40% от общото количество вода на Острова може да не стигне до крайния потребител заради течове във водопроводната мрежа.
Поради тази причина разработването на по-точни методи за откриване на течовете ще позволи на компаниите да намалят значително загубите си, както и вредното влияние, което оказват върху околната среда.
Система, разработена от учени от университета в Sheffield, работи посредством създаване на вълна на налягане в даден участък от мрежата и получаването на отразен сигнал в случай на теч или пукнатина в повърхността на тръбите.
Вълната на налягане се генерира от клапан, поставен в обикновен воден хидрант, който се отваря и затваря бързо. Самата вълна изпраща отражение – сигнал, ако установи наличие на аномалии в структурата на тръбата.
Силата и посоката на този сигнал може впоследствие да бъдат анализирани и така да бъдат определени мястото и големината на теча. Самият анализ става въз основа на серия от изчисления, базирани на големината на тръбите, скоростта на вълната и на разстоянието, което тя трябва да измине.
Разработеното на тази основа устройство в момента се тества в тренировъчната база на компанията Yorkshire Water – оператор на водопроводната мрежа в Брадфорт. Резултатите показват, че системата предлага надежден и точен метод за откриване на течове. При железни тръби, дупките били установени с точност до един метър, докато при пластмасовите точността достигнала 20 см.
В момента използваните техники за засичане на водопроводни течове разчитат на акустична диагностика с микрофони, които се използват в идентифицирането на шума от изтичащата под налягане вода.
Този метод обаче е времеемък и често неточен. Това се отнася особено много за случая с пластмасовите тръби, при които звукът бързо се разсейва, което значително затруднява засичането на течовете.