Нискоквалифицираните работници най-вероятно ще бъдат заменени от роботи в съвсем близка перспектива, сочат пазарни проучвания, цитирани от TechNews.bg. Над 30% от работните места във Великобритания могат да станат автоматизирани в следващите 15 години, благодарение на развитието на изкуствения интелект, пише ITPro, позовавайки се на изследване на PwC. Има голяма вероятност над 10 млн. работни места да бъдат заменени от роботи, а хората в някои отрасли като транспорт и производство ще бъдат засегнати по-силно от останалите.
Според данните в доклада, до 56% от работните места в сферата на транспорта и складирането може да изчезнат. Дейностите на 46% от заетите в производството и 44% в търговията на дребно – сектори с голям дял на ръчния труд – могат да бъдат изпълнявани от софтуер или роботи с елементи на изкуствен интелект.
Но има и области, които трудно се автоматизират – такива, например, са образованието, където загубата на работни места за сметка на роботите няма да превиши 9%, сочи експертната прогноза.
Налице е висока вероятност от автоматизация в търговията на едро и дребно, като в близките пет години в тази сфера може да изчезнат 2,25 млн. работни места. Що се отнася до административните служби, там се очаква загуба на 1,1 млн. работни места.
Тази числа изглеждат не толкова стряскащи на фона на 38% автоматизирани работни места в САЩ и 35% в Германия. Изненадващо обаче в някои високотехнологични страни като Япония се очаква да бъдат автоматизирани с изкуствен интелект само 21% от работните места.
По-ранно изследване показа, че най-вероятно с роботи ще бъдат заменени специалистите с ниска и средна квалификация, които обработват данни. Доклад на Оксфордския университет също твърди, че 35% от работните места във Великобритания може да бъдат заменени от изкуствен интелект.
Според PwC, образованието е ключов фактор, тъй като се очаква автоматизацията да засегне предимно работниците със средно и по-ниско образование. Това е силен аргумент за увеличаване на инвестициите в професионално образование през целия живот и въвеждане на безусловен базов доход.