Само 11% от българските средни предприятия влагат в иновации

29.09.2017 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Това заяви в Пловдив Марк Никлас, директор отдел “Иновативни политики за растеж“ към Европейска комисия
Само 11% от българските средни предприятия влагат в иновации
Снимка: БГНЕС

Едва 11% от българските средни предприятия инвестират в нови технологии, докато в Германия, Швейцария и Холандия това са 40 на сто от компаниите.

Това заяви в Пловдив Марк Никлас, директор отдел “Иновативни политики за растеж“ към Европейска комисия, цитиран от БНР. 

Той участва в бизнес форум , посветен на бъдещето на икономиката и дигиталните трансформации. По думите на Марк Никлас, в обновената икономическа стратегия Европейската комисия залага на производства с висока добавена стойност, цифровизацията, но и на приспособяването на хората.

Трябва да се отделя и сериозно внимание и на опазването на околната среда и не на последно място е излизането на трети пазари, добави той. 

От своя страна Гунар Мюнд - директор “Иновации и конкурентоспособност“ в Европейската инвестиционна банка препоръча на българския бизнес повече смелост при влагането на средства в нови технологии, защото сега страната ни е на последно място в класацията на европейските държави. 

Според вицепремиера Томислав Дончев това, че сме относително малки и неразвити може да е нашият шанс.

„Което макроикономически погледнато, не е кой знае какъв проблем. Ако има такива производства у нас, които са базирани само на това – по-добре е те да приключат с цикъла си по естествен път и тази работна сила да бъде ангажирана от производства с по-висока добавена стойност и които могат да осигуряват по-атрактивно възнаграждение”, каза той. По думите му за българите звучат леко подозрително фрази, че страната ни е индустриална сила. Статистиката обаче сочи точно това. „При среден дял на индустриалното производство от близо 28% от брутния вътрешен продукт, България има по-високи показатели дори от средноевропейския и дори от средната световна величина. Сравнено със съседите – Гърция има 15,8 %, Румъния има 32% , Франция – 19,4%, Германия – под 1 %.”, изреди вицепремиерът. Според статистиката промишленото производство у нас има ръст с 4,3% на годишна база към юли т.г., а ръстът на ръстът на преработващата промишленост е с над 6,3% и в същото време имаме спад на добивната промишленост, каза Дончев.  

България тръгна късно с изграждането на интернет инфраструктурата и това й позволява днес да има едни от най-добрите интернет връзки в света, каза вицепремиерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...