Един от основните начини за добив на питейна вода в горещите и сухи райони на Земята, които са заобиколени от море или океан, се състои в дестилацията на солената вода.
За да улесни този процес, екип от европейски изследователи е разработил нова високоефективна и евтина технология на дестилация на морска вода с помощта на соларна енергия, съобщават от Информационната служба на Европейския съюз (ЕС) за научноизследователска и развойна дейност (CORDIS).
В случая изследователите са усъвършенствали т.нар. обърната осмоза – един от двата традиционни метода за дестилация. При обърнатата осмоза водата е принудена да премине през филтрираща мембрана под високо налягане. Така нежеланите примеси биват спрени от пори на мембраната, чиито размери позволяват пропускането единствено на молекулите на водата.
За ефективността на метода е нужна единствено енергия за първоначалното налягане на морската вода, която обаче за промишлен добив на прясна вода е скъп и интензивен процес. Един от начините да се намалят разходите и консумацията на енергия, е да се достави необходимата механична енергия посредством системата на нискотемпературен органичен цикъл на Ранкин (ORC), която да работи в комбинация със соларни клетки.
По същността си ORC представлява термодинамичен цикъл за събиране на предимно остатъчна топлинна енергия с помощта на органична течност и преобразуването ѝ в по-удобна за използване енергия – електрическа, механична и др.
В случая на проекта за добив на прясна вода соларните клетки могат да снабдяват специално модифицирана ORC система с топлина, която да бъде използвана за производството на механична енергия. Тя от своя страна пък ще създава нужното налягане на водата.
Освен техническите параметри на проекта в момента изобретателите се опитват да оценят и социално-икономическите му аспекти на приложение на места с високо слънчево греене и малки количества питейна вода. Въз основа на тези оценки ще могат да се разработят бъдещи пазарни стратегии.