Японският учен Шигейоши Осаки съобщи, че е успял да създаде първите в света струни за цигулка, съставени от стотици нишки на паяк. Попаднали в опитни ръце, тези струни могат да издават красиви и дълбоки звуци, твърди техният създател.
"Хиляди миниатюрни нишки от паяк могат да се преплетат заедно така че да създадат здрава и същевременно гъвкава струна, напълно подходяща за цигулка", казва Осаки, който е професор по полимерна химия в японския медицински университет Нара.
Ученият е изследвал в продължение на 35 години необикновените качества на отделяната от паяците копринена нишка. В миналото Осаки е изказвал предположение, че коприната на паяка може да намери приложение в различни сфери на живота – например за създаването на хирургически конци или за направата на по-здрави бронирани жилетки. Неговата страст към цигулката обаче го накарала да търси по-"музикално" приложение на паешката коприна.
При преплитането на множество нишки, отделени от женски паяци от вида Nephila maculata, ученият забелязал необичайно явление – формата на отделната нишка се променяла от цилиндрична към многоъгълна. Така те пасвали една към друга много по-добре, отколкото каквито и да било други нишки с подобна дебелина. Осаки установил, че липса на пространство между нишките правела паешките струни много по-здрави и гъвкави от повечето използвани аналози.
Здравината и устойчивостта на коприната на паяка са отдавна известни на учените. Предишни изследвания са показали, че благодарение на уникалната си полимерна структура, която все още не можем да създадем в лабораторни условия, коприната на паяка е способна да издържа на високи температури и дори на ултравиолетова светлина (която разгражда повечето познати ни протеини). В миналото Осаки е създал въже от нишки на паяк, което на теория може да издържи до 600-килограмова тежест.
Днес уникалните струни за цигулка се посрещат с голям интерес от професионалните музиканти в Япония, които се възхищават от дълбокия и мек тембър при свирене.