Американски учени са създали нова технология за преработка на добития природен газ, която обещава да намали доставките и разходите за съхранение на синьото гориво и оттам - да спести значителни средства на производителите и доставчиците, пише PhysOrg.com. На принципно ниво рафинираният газ бива оприличен от учените на замразените концентрати на натуралния сок, на течните перилни препарати и на другите домакински продукти, от които водата е изтеглена.
Пробивът бе обявен на 243-тата национална среща на Американското химическо общество (ACS). Според откривателите си този "супер природен газ" ще има по-висока температура на горене от обикновения и ще заема средно с 40% по-малко място в тръбопроводите, железопътните цистерни и камерите за съхранение.
Потенциалът на новата технологията обаче надвишава тези чисто практически измерения. Един ден тя би превърнала природния газ в качествен източник на водород, който ще бъде използван за захранване на новите модели автомобили с водородни горивни клетки. Така ще бъде поставено още едно парче от пъзела на бъдещата "водородна икономика“, която няма да разчита на фосилните горива за добив на енергия.
За да създадат "супер газа“, изследователите трябвало да пречистят естествения природен газ от най-различни примеси. Малцина неспециалисти знаят, че той съдържа въглероден диоксид, серен диоксид и азотни окиси, които са силно корозивни, увеличават значително обема му и намаляват температурата му на горене.
За пречистването химиците от екипа на д-р Хани Ел-Кадери използвали порести полимери, които притежават висока термична и химическа стабилност и могат да премахнат въглеродния диоксид по-добре от всеки друг подобен материал. В основата на новия материал стои структура от миниатюрни кухини, всяка от която улавя въглеродния диоксид от природния газ, до момента на запълването ѝ. Когато филтърът не може да поема повече от газа, той се поставя в среда с ниско налягане, при което въглеродният диоксид се отделя и складира. Така филтърът може да се използва отново.
За разлика от традиционните течни пречистватели, които от десетилетия се използват за улавяне на природния газ, новите твърди полимери ще бъдат по-ефективни и същевременно ще могат да се използват многократно, което значително ще повиши рентабилността им.