Учени обявяват сензационни открития за тъмната материя

18.02.2013 | 12:00
по статията работи: Елица Елефтерова
Нобеловият лауреат Сам Тинг, заяви, че ще бъде публикуван научен доклад в рамките на следващите седмици
Учени обявяват сензационни открития за тъмната материя
Снимка: NASA
Още по темата

Учените, оглавяващи един от най-скъпите експерименти, които някога са били извършвани в Космоса, посочват, че проектът е готов да излезе с първите си резултати. Алфа магнитният спектрометър (Alpha Magnetic Spectrometer - AMS) е бил пуснат на Международната космическа станция (МКС), за да огледа небето за високоенергийни частици или космически лъчи, съобщава “Би Би Си”.

Нобеловият лауреат Сам Тинг - професор от Масачузетския технологичен университет (МИТ), заяви, че ще бъде публикуван научен доклад в рамките на следващите седмици, който ще бъде посветен на тъмната материя в Космоса. Това е невидимата материя, чиято гравитация образно казано “държи галактиките заедно”.

Изследователите не знаят каква форма има този загадъчен космически компонент, който по последни оценки заема 23% от общото съдържание на Вселената. Според една теория тъмната материя представлява слабо взаимодействащи си масивни частици. Въпреки че телескопите не могат да открият тъмната материя, има големи надежди, че нейното наличие може да се потвърди от AMS, тъй като спектометърът може да опише по косвен начин някои от свойствата на материята.

Предстоящата научна публикация, която трябва да излезе във все още неизвестно научно списание, ще даде детайлен преглед на напредъка на изследването. Проф. Сам Тинг коментира, че вече е достигнат важен етап на проекта, предложен за разработване за пръв път в средата на 90-те години на миналия век.

"Чакахме 18 години, за да напишем тази статия и вече сме на финала", посочи той пред репортери. "Не мога да си представя, че след две-три седмици вече ще можем да направим изявление”, допълва Тинг.

"Разполагахме с шест анализни групи, които да разгледат обстойно резултатите. При физиците, както знаете, всеки има свои стандарти и собствени интерпретации, и сега се уверяваме, че всички са съгласни един с друг, а това е доста работа", допълва професорът.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....