Хуманоиден робот ще печели доверието ни 3

14.10.2011 | 18:20
по статията работи: Георги Георгиев
Новата вълна в роботиката включва и усъвършенствано поколение от социални роботи, които един ден ще се използват в медицината, грижата за възрастните хора и в образованието
Хуманоиден робот ще печели доверието ни
Снимка: Meka

Всички сме виждали роботи под формата на най-различни пълзящи, лазещи или търкалящи се твари или пък на орди от насекоми, които са способни да изпълняват военни задачи. Но новата вълна в роботиката предлага повече от това. Тя също така включва и усъвършенствано поколение от социални роботи, които един ден ще се използват в медицината, грижата за възрастните хора и в образованието.

Това са роботите, които изискват от учените да създадат механични елементи, които да наподобяват и имитират човешките органи и крайници по възможно най-добрия начин. Освен това роботите трябва да притежават интелект, който да ги прави адекватни в различни социални ситуации.

Едно от малките чудеса на роботиката, по което посетителите на тазгодишното изложение в Сан Франциско се заглеждаха, бе най-симпатично изглеждащата глава на хуманоиден робот, която досега сме виждали.

От видеото по-долу се вижда, че разработената от компанията Meka глава e прикачена към торс и ръка, които са способни да извършват плавни движения и да реагират на човешко докосване. Роботът принадлежи на проф. Луис Сентис от Тексаския университет в Остин.

Главната цел на проекта била да се създаде глава на робот, която предизвиква усещане за доверие у хората. Гледайки роботчето, не можем да не почувстваме симпатия, макар че обективно погледнато лицето му е с пропорции, които са малко по-различни от човешките и с големите си изразителни очи то прилича по-скоро на анимационен персонаж, отколкото на човек.

Хуманоидната глава разполага със седем степени на свобода и две камери с висока резолюция, разположени в очите, както и с чифт уши от двете страни на главата, които приличат леко на кучешки. Вградени системи за контрол движат врата и очите по възможно най-адекватния начин.

Създателите на симпатичното роботче се надяват в бъдеще негови подобрени версии да се използват в редица социални дейности, в които доверието и симпатията са от ключово значение.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...