Китайски изследователи използваха клетки, извлечени от урина, за да създадат структури, които наподобяват човешки зъби. В бъдеще те се надяват, че на базата на тези стволови клетки ще създадат зъбни импланти, които ще заместват развалените зъби в устата на пациентите, информира Mashable.
За нуждите на настоящия експеримент, публикуван в сп. Cell Regeneration, изследователите трансплантирали стволови клетки в мишки и така успели да отгледат зъби, които в много отношения приличали на човешките. Въпросните разполагали с клетки, изпълняващи функцията на тъкани в различните части на зъба.
За момента технологията има своите ограничения. Новите структури притежават едва една трета от здравината и твърдостта на истинските човешки зъби, като процентът на успешно създадени изкуствени зъби е 30%.
Изследователите се надяват, че решението на тук се крие в използването на човешки клетки вместо на такива, взети от мишки. Така ще бъде направена следващата стъпка към постигането на мечтаната цялостна регенерация на човешки зъб за нуждите на клиничната терапия. Плюс това с този метод организмът не би отхвърлил тъканта на зъбните импланти като чуждо тяло, което би спестило проблемите, свързани с автоимунните реакции.
Тук е важно да се уточни, че учените не смятат, че урината е най-добрият източник на стволови клетки. Напротив, тя е един от най-лошите, тъй като клетките в нея са минимално количество, може да се окажат заразени от бактерии и е трудно да бъдат превърнати в стволови клетки, коментира пред Би Би Си Крис Мейсън, изследовател от лондонския Юнивърсити колидж.
„Голямото предизвикателство тук е, че зъбът разполага с пулпа с нерв и кръвоносни съдове, за които трябва да се уверим, че са се интегрирали в тялото, образувайки постоянен зъб“, казва Мейсън.