Инженери от Масачузетския технологичен институт (MIT) са създали бърз ултра-широколентов радио чип, чийто дизайн е заимстван от този на вътрешното ухо на човека.
Един ден джаджата ще позволи на безжичните устройства да приемат сигнали от целия радиочестотен спектър – от този на GSM мрежите, през безжичния интернет до радио и телевизионните сигнали.
До успеха се стигнало след като учените решили да имитират дизайна на кохлеата (охлювоподобна част от вътрешното ухо). Създаденият от тях чип се оказал по-бърз от всеки друг вид съвременен анализатор на радиочестотния спектър като в същото време изисквал до 100 пъти по-малки количества енергия, за да работи. Изобретението получило името Радиочестотна кохлеа (RF cochlea).
Учените се насочили към нестандартния дизайн, след като в даден момент осъзнали, че човешката кохлеа работи изключително добре като вид широкочестотен приемник на звукови вълни. Тя умело използва свойствата на флуидите, пиезоелектричния ефект (превръщането на механичните трептения в електричество) и биохимични методи за обработка на нервните сигнали. С тези методи кохлеата успява да превърне звуковите вълни в електрически сигнали, които се предават за обработка към мозъка.
Така с помощта на този малък орган във вътрешната част на ушите ни сме способни на чуваме звуците с честота между 20 и 20 хиляди херца.
Създаденият по този модел изкуствен кохлеарен радио чип е способен да „чува“ в многократно по-широк диапазон, приемайки и обработвайки по сходен начин различните по дължина вълни в електромагнитния спектър.