Американските компании „Фейсбук“, „Гугъл“ и "Майкрософт“ се срещнаха с представители на британското правителство и изразиха своята загриженост от последиците за своя бизнес в случай, че Великобритания излезе от Европейския съюз без сделка, съобщават вестник „Телеграф“ и агенция БГНЕС.
На преговорите са присъствали министърът на цифровите технологии, културата, медиите и спорта Джереми Райт, а също така представители на министерството на търговията. Изданието отбелязва, че ръководителите на британските клонове на трите компании са повдигнали въпроса за възможния ефект на Брекзит върху правилата за получаване на визи на техните служители и законодателството в сферата на обмяната на информация.
Директорът на местния клон на „Гугъл“ Ронан Харис се е интересувал от законите за предаване на данни: рекламният бизнес на неговата компания до голяма степен зависи от събирането и обмяната на сведения за клиентите. Излизането на Великобритания от ЕС без сделка може да доведе до това, че Лондон ще трябва да подпише ново споразумение с Брюксел в тази сфера. Всичките три компании са поискали гаранции от британското правителство, че ще могат и занапред да наемат на работа служители от страните-членки на ЕС.
Преговори за Брекзит между Лондон и Брюксел започнаха на 19 юни 2017 г. Година по-рано 51,9% от британците подкрепиха на референдум Брекзит. Преговорите трябва да продължат до ноември 2018 г., след което сделката трябва да бъде одобрена от парламентите на всички страни-членки на ЕС, Европейския парламент и Уестминстър. Самият Брекзит трябва да се случи на 29 март 2019 г., след което трябва да настъпи преходен период, продължаващ до 31 декември 2020 г.