И тазгодишното световно изложение за потребителска електроника CES (Consumer Electronics Show) 2013 изпълни с радост сърцата на хай-тек маниаците. Освен свидетели на най-новите и качествени продукти, предлагани от световните електронни гиганти, хилядите посетители, стекли се в Лас Вегас, станаха свидетели на представянето на някои, меко казано, странни продукти.
В следващите редове ви представяме пет от куриозните новости и обикновени технологични недомислици, които шашнаха потребителите и изпълниха технологичните рубрики на медиите.
1. Умната вилица HapiFork
Интелигента електронна вилица за умерено хранене HapiFork е несъмнено един от продуктите, предизвикали фурор в залите на CES. Инструментът за хранене е достатъчно умен, за да проследява колко хапки сте изяли от началото на храненето и да изчисли средно колко секунди ви трябват за следващата хапка. Така според авторите на устройството ще можете да контролирате излишните килограми, които трупате поради преяждане.
Глупавият момент в случая е, че устройството не е достатъчно умно, за да прецени каква храна консумирате в дадения момент – независимо дали става въпрос за свежа салата от маруля без зехтин или за парчета сметана в шоколадов мус. Наред с това тя не може да прецени дали хапките в нея са големи или малки. Така тя не ви дава реално информация колко калории сте погълнали.
Снимка: Hapilabs
2. Интелигентното детско гърне iPotty
iPotty e изобретение, целящо да научи малките деца да преминат от пелените към начина за ходене до тоалетна на възрастните. За целта авторите на джаджата са създали гърне със стойка, към която родителите могат да поставят iPad и да пуснат върху него различни, специално направени за целта приложения, които да накарат малкото дете да си свърши работата в гърнето.
Проблемът с устройството е поне в три насоки. Първо, за да работи, към него трябва винаги да има таблет на Apple, с какъвто далеч не всички родители разполагат. Второ, не е ясно дали самото дете ще се впечатли от иновацията и как ще реагира на нея. И трето, ако дори нещата потръгнат, огромен е рискът след като детето си свърши работата, родителят да вземе един таблет, чийто екран е надлежно омазан от детските ръчички с... е, сещате се с какво.
Снимка: CTA Digital
3. Гигантският смартфон Ascend Mate на Huawei
Отношението „по-голямото е по-добро" може и да работи при изложителите на CES 2013, които представиха новите си огромни OLED телевизори с висока разделителна способност (т.нар. 4K). Но едва ли тази стратегия може да се приложи неограничено върху смартфоните.
Пример за това е неудобно гигантският смартфон Ascend Mate на китайския производител Huawei. Моделът, работещ под операционната система Android на Google, тежи 200 грама и разполага с почти таблетен екран с диагонал 6,1 инча (близо 16 см). Огромните размери на апарата ни връщат в зората на клетъчните телефони, когато човек трябваше да остави ръката си да почине от умората след всеки по-дълъг разговор.
А най-глупавото в случая е, че въпросният огромен екран не разполага с разделителната способност, за която има капацитет. Създаделите на Ascend Mate са използвали дисплей с далеч по-скромните от възможното 1280 на720 пиксела.
Снимка: Huawei
4. Таблетът 4K на Panasonic
За да сме честни, тук трябва първо да споменем параметрите на устройството, които съвсем не са за изхвърляне. Работещият под новата операционна система Windows 8 модел на японската Panasonic разполага с уникален 20-инчов екран с резолюция 3840 на 2560 пиксела, направен по нашумялата на CES технология 4К. В него е поставен мощен процесор Intel i5, графична карта на NVidia и 128-гигабайтов диск.
Защо въпреки тези си характеристики 4K е недомислена идея? Първо, защото за дисплеите с тези висококачествени екрани няма достатъчно адаптиран софтуер и приложения. Големите играчи на пазара едва сега въвеждат поддръжка за 2.7K Retina екраните за компютрите на Apple от серията MacBook Pro. И второ, с този екран таблетът 4К е огромен, което го прави неудобен за пренасяне и работа в мобилна среда извън офиса или дома.
Снимка: Panasonic
5. "Крокодилски" калъф за iPhone
Ако един ден машините решат да завладеят света като във филмите от серията „Терминатор“, една от причините вероятно ще бъде, за да ни спрат да ги караме да изглеждат глупаво по изложения като CES. По време на изложението тази година посетителите станаха свидетели на украсяване на смартфони с камъни Сваровски, което все някак си можеше да се преглътне. Капката, която преля чашата на лошия вкус обаче, бе калъфът за iPhone на бижутерийния производител Lucien Elements.
Изработен от крокодилска кожа и на цена от 650 долара, въпросният калъф несъмнено би привлякъл интереса на част от аудиторията (особено по балканските ширини). Но едва ли може да се нарече връх на добрия вкус.
Снимка: Instagram/Salrodriques
Класацията е изготвена от Informationweek.com.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!