Apple вдигна цените за Великобритания с 20%, обвинявайки за това Brexit

31.10.2016 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Американският технологичен гигант не е единствения, който се справя с предизвикателствата, идващи от понижението на паунда, като и други международни компании също вдигат цените си във Великобритания
Apple вдигна цените за Великобритания с 20%, обвинявайки за това Brexit
Снимка: БГНЕС

Само преди седмица, 2499 британски лири бяха достатъчни, за да се закупи Brit - нова компютърна машина на Apple Mac Pro. Но след миналия четвъртък, Apple тихомълком повиши цената за своите клиенти до 2999 паунда, което представлява огромен ръст от 20% на продукт, чиято цена на беше актуализирана от години.

Увеличението на цените идва като отговор на рязката обезценка на британската валута с почти 20% спрямо щатския долара, която е факт след вота в края на юни, на който британците гласува за напускане на ЕС, тъй като това изяжда печалбата на Apple във Великобритания.

Американският технологичен гигант не е единствения, който се справя с предизвикателствата, идващи от понижението на паунда, като и други международни компании също вдигат цените си във Великобритания. Това от своя страна започва да влошава положението на британските домакинства и рискува да смаже техния оптимизъм за бъдещето.

Два отделни доклада, оповестени в края на миналата седмица, посочиха за наличието на спад на британското потребителско доверие през тази есен, прогнозирайки по-ниски домакински разходи преди правителството да стартира официални преговори за излизане от Европейския съюз.

Проучване на агенциите YouGov и CEBR показа, че индексът на потребителското доверие във Великобритания се понижи през октомври до 109,3 пункта, като това представлява най-ниско ниво от юли, когато беше първоначалната негативна реакция от Brexit, както и второто най-слабото ниво на този индикатори от септември 2013 година.

Като цяло има спад в потребителското доверие поради влошаване на финансовата ситуации на членовете на домакинствата, посочи Стивън Хармстън от агенция YouGov. Потребителите вече забелязват увеличаване на цените, след като правителството сигнализира, че ще търси "твърд" Brexit, в резултат на което британската лира се обезцени допълнително. През последните 30 дни финансовата ситуация на домакинствата е претърпял най-големия си спад на месечна база от декември 2014-а година насам, допълни той.

Паундът се обезцени спрямо останалите основни валути след гласуването за Brexit и анализатори предполагат, че този спад все още не е свършил. Опасенията за т.нар. "твърд" Brexit, при който Великобритания се отказва от достъпа до единния пазар на ЕС в замяна на пълен контрол на имиграцията в страната, доведе до засилване на натиска върху британската лира през последния месец.

Днес лирата стерлинг се търгува около 1,2175 долара или с 18% под стойността ѝ преди британския референдум, като в същото време да се обезценява с 15% спрямо еврото, което се търгува в началото на седмицата малко под 0,9000 паунда.

Индексът на института GfK за потребителското доверие за Великобритания пък падна през октомври с два пункта до -3 пункта, докато индексът, оценяващ доверието в британската икономиката през следващите 12 месеца се свлече с 8 пункта до -17 пункта.

Намаляването на оптимизма относно икономическите перспективи пред британската икономика потисна настроението на потребителите през текущия месец, отбеляза Джо Стейтън, който е ръководител на проучването на GfK, отчитащо динамиката на пазара. Резкият спад на паунда безспорно предизвиква опасения, че повишаването на цените ще засегне сериозно британския жизнен стандарт през следващата година, добави той.

Обезценката на лирата стерлинг е може би страхотна новина за големите мултинационални компании на Острова, които правят най-много парите от продажбите си в чужбина, но в същото време това е лоша новина за местните потребители, тъй като оскъпява вносните продукти, включващи храни, дрехи, горива и електроника.

Докладите за потребителското доверие са факт само ден, след като бяха представени предварителни данни за растежа на британската икономика през третото тримесечие. БВП на Великобритания нарасна през периода юли - септември с 0,5% спрямо второто тримесечие, когато беше отчетен необичайно солиден растеж от 0,7%, като осреднените прогнози на финансовите пазари бяха за по-солидно забавяне на икономическия растеж до 0,3 на сто. Според мнозинството анализатори обаче, британската икономика е малко вероятно да продължи да бележи добра експанзия с наближаване на тежките преговори за излизане от Европейския съюз.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...