Най-голямата по активи италианска банка UniCredit (представена в България чрез Уникредит Булбанк, която е най-голямата на пазара по обем на активите - бел. ред.) пострада в понеделник от спада, който засегна акциите на италианските банки.
Причина за това стана най-голямата корпоративна разпродажба в опита на банката да набере от пазара 13 млрд. евро, за да подкрепи капитала си, след като прочисти баланса си, съобщава "Ройтерс".
Успехът на това начинание е важен не само за тази банка, но и за целия сектор в Италия, отбелязва "Файненшъл таймс".
Италианските банки се борят с обема на лошите заеми, с които се сдобиха по време на рецесията, които доведоха до нуждата от повишаване на капитала и консолидация в опита на страната да укрепи доверието във финансовите й институции.
В началото на търговията книжата на банката поскъпваха, но при затварянето в понеделник - първия ден от търговията, поевтиняха с 6.9%, а италианският банков индекс загуби общо 4.7% от стойността си за ден.
Според анализатори загубите от понеделник не са в резултат на спекулативни сделки и те са били предизвикани основно от спреда между 10-годишните италиански държавни облигации и тези на Германия, който е достигнал 200 пункта. Това е най-високото му равнище от средата на октомври 2014 г.
Това се дължи на несигурността, от която се влияят инвеститорите, подкрепена допълнително в неделя от лидера на френската партия "Национален фронт" Марин льо Пен, която призова страната да напусне еврозоната.
През изминалата седмица Unicredit обяви, че загубата й за 2016 г. ще бъде 11.8 млрд. евро, дължаща се най-вече на отписването на лоши кредити от портфейла й.
Това доведе до наемането за главен изпълнителен директор на френския инвестиционен банкер Жан-Пиер Мустие през юли.
Акционерите, които не упражнят правата си по записването на нови акции, са изправени пред разводняване на дела им с над 70%. От банката съобщават, че до момента никой от акционерите им с дял от поне 3% не е купил от новите книжа.
Най-големият акционер на банката е американският фонд Capital Research and Management Company с 6.7%, следван от държавния фонд от Абу Даби Aabar и BlackRock с по 5%.
UniCredit предлага по 13 от новите дялове по 8.09 евро всеки срещу 5 обикновени или спестовни дяла.
Предлагането на акции трябва да приключи на 10 март.