Дванадесет български компании влизат в TОП 100 на Югоизточна Европа

05.11.2020 | 11:15
по статията работи: econ.bg
България влиза с дванадесет компании в тринадесетата поредна годишната класация на стоте най-големите компании по общ приход за 2019 година за Югоизточна Европа – TOP 100 SEE, изготвена от агенцията за бизнес информация SeeNews
Дванадесет български компании влизат в TОП 100 на Югоизточна Европа
Снимка: под лиценза на creative commons

България влиза с дванадесет компании в тринадесетата поредна годишната класация на стоте най-големите компании по общ приход за 2019 година  за Югоизточна Европа – TOP 100 SEE, изготвена от  агенцията за бизнес информация SeeNews. Класацията включва компании от Албания, Босна и Херцеговина, България, Косово, Северна Македония, Молдова, Словения, Сърбия, Румъния, Черна гора и Хърватия.

Анализът на SeeNews показва, че ръстът на приходите на стоте най-големи компании в Югоизточна Европа през 2019 г. се забавя силно, до едва 2.3%, а печалбите им падат. За сравнение, предходните години той е двуцифрен – съответно с 11% през 2018 и 13% през 2017. Причина за това е бавното икономическо възстановяване на ЕС, основният търговски партньор на региона, и ниските цени на петрола на световните пазари. Въпреки това, общите приходи на стоте най-големи компании в региона достигат нов исторически рекорд от 129.3 млрд. евро (150,4 млрд. долара) през 2019 г. 

Същевременно печалбата на най-големи 100 компании в региона през 2019 г. е спаднала до общо 4,7 милиарда евро от 5,7 милиарда евро за същия период в предходната година.

Румънската Automobile Dacia,(подразделение на френския Renault), запазва лидерството си в класацията за шеста поредна година. 

"Лукойл Нефтохим Бургас“ е единствената българска компания, която попада в класацията на десетте най-големи по оборот компании в региона и заема пето място.

Останалите единадесет български компании, които влизат в класацията са: „Лукойл България“ ЕООД (22-ро място), „Националната Електрическа Компания“ ЕАД (28-мо място),  „Астра Биоплант“ ЕООД (44-то място), „Сакса“ ЕООД (49-то място), „Кауфланд България ЕООД енд Ко КД“ (61-во място), „Булгаргаз“ ЕАД (78-мо място), АЕЦ „Козлодуй” ЕАД (82-ро място), „Експрес логистика и дистрибуция“ ЕООД (88-мо място), „БиЕй Глас България“ АД (98-мо място) и „ЛИДЛ България ЕООД & Ко. КД“ (99-мо място.) 

По отношение участието на икономическите сектори – петролната и газовата индустрия и  търговията на едро и дребно са представени с по 25 компании в класацията, електроенергийният – с 10, автомобилният – с  8, плюс 4 компании производители на гуми, които попадат в сегмента на каучуковата продукция. Металопроизводството участва в класацията с 3 компании,  а селскостопанският сектор с 4.

Изненадата в тазгодишното издание на класацията TOP 100 SEE е фармацевтичният сектор. Той е представен с 3 компании в класацията, но те успяват да отчетат 15% възвръщаемост на приходите, която е най-високата по отделните сектори.

Внимание заслужава и фактът, че за първи път откакто SeeNews започна да съставя класацията си за най-големите компании в Югоизточна Европа, броят на търговците на едро и дребно е равен на този на петролните и газовите компании – 25.

Освен 100-те най-големи компании по обороти в региона, класацията на SEE включва и стоте най-големи банки по общи активи и стоте най-големите застрахователи по брутно записани премии в Югоизточна Европа.

Използваните данни при изготвяне на класацията са от национални търговски регистри, фондови борси, правителствени и корпоративни уеб сайтове, отраслови регулаторни органи, локални бизнес информационни доставчици, както и със съдействието на самите компании. 

Освен основните три класации, TOP 100 SEE включва допълнителни класации, отразяващи както позиционирането през 2019 година, така и през последното десетилетие на най- печелившите и динамични компании, тези с най-голяма загуба, най-успешните индустрии и компаниите с най-голям приход на глава от населението. В изданието присъстват още интервюта с представители на водещи компании, както и анализи на най-бързо развиващите се индустрии, сред които с Галина Винчелете, регионален директор за страните от ЕС в Световната банка, Жужана Харгитай, ръководителката на ЕБВР за Западните балкани и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...