Европейската комисия е одобрила продажбата на най-големия български телеком БТК на регионалната медийна компания United Group, в която мажоритарен акционер е лондонският фонд BC Partners, съобщава "Капитал". Сделката беше обявена през ноември миналата година, като се очаква да завърши до средата на тази година.
Разрешението на Брюксел е предпоследната крачка преди приключването на сделката. По линия на финансирането засега не се очертават проблеми въпреки пандемията от коронавирус. Единственото забавяне може да дойде по линия на запори, свързани с предишни сделки.
Условие е да се свалят запори на синдиците на КТБ и КПКОНПИ, а за целта трябва да работят съдилищата в Европа и България, което заради коронавируса не се знае кога ще стане.
Телекомуникационната и медийна компания United Group обяви на 7 ноември, че е готова да купи Vivacom, който е един от трите основни телекомуникационни оператори в България. Сумата на сделката не се разкрива. По-рано Finacial Times, позовавайки се на източници близки до преговорите, написа, че става дума за около €1,2 млрд.
Преди приватизацията си през 2004 г. БТК, който по-късно беше прекръстен на Vivacom, беше най-голямата телекомуникационна компания в България за фиксирани телефонни линии. В момента освен фиксирани, тя предоставя мобилни далекосъобщителни услуги, широколентов интернет и телевизионни услуги.
В изявлението на ЕК се подчертава, че сделката за придобиването ще има ограничено влияние върху българския пазар и няма да наруши конкуренцията: “Ето защо Комисията стигна до заключението, че предложената транзакция не е притеснителна от гледна точка на конкуренцията“.
United Group е собственост на холандската BC Partners. Сделката е поредната стъпка на собствениците инвеститора за разширяване на бизнеса им чрез придобиването на активи, след като през май 2019 г. купиха хърватската компания Tele 2 за €220 млн.
Продажбата на Vivacom беше обявена през юли 2019 г. От 2004 г. компанията смени на шест пъти своята собственост. В момента тя се продава от българския бизнесмен Спас Русев, който пое контрола над нея през 2015 г. на търг, след неплащането на дълг.