Министърът на икономиката Емил Караниколов предлага с постановление на Министерския съвет да се създаде на Съвет за координиране и развитие на дружествата производители и търговци на стратегически изделия и специална продукция. Проектът е публикуван на сайта за обществено обсъждане.
Предложението идва на фона на напрежение в две от предприятията в сектора - "Дунарит" и "Емко", свързани с лицензите им. Разрешението за търговия на "Емко" е временно отнето, а това на "Дунарит" е под заплаха. По-късно днес се очаква министърът на икономиката Емил Караниколов да направи изявление за актуалната ситуация в "Дунарит".
Караниколов предлага съветът да бъде оглавен от министъра на икономиката, а в него да влизат още министрите (или техни заместници) на отбраната, на външните работи, на вътрешните работи, на финансите и на труда и социалната политика, председателят или заместник-председател на Държавна агенция "Национална сигурност", президентите или вицепрезиденти на КНСБ и КТ "Подкрепа", както и представител на Сдружение "Българска отбранителна индустрия".
В мотивите си министърът посочва, че българската отбранителна технологично-индустриална база е един от секторите с голямо значение за сигурността, икономическото развитие и просперитета на страната и че темповете на нарастване на производството на годишна база надвишават динамиката на ръста на икономиката като цяло.
През последните години производството и реализацията на отбранителни продукти бележат рекорден ръст, като достигат годишен оборот от над 1 млрд. евро през 2016 година.
"Тези цифри показват, че българската отбранителна индустрия притежава необходимия производствен и технологичен потенциал, който я прави конкурентоспособен и желан партньор на международния пазар на отбранителни продукти", посочва в доклада си министърът.
Според него това, както и геополитическите ангажименти на България в светлината на членството й в НАТО, изискват по-високо ниво на координация на национално равнище и обединяване на усилията на държавните институции и бизнеса в процеса на планиране и изграждане на модерни способности.
Министърът посочва и че институционалната подкрепа от страна на държавата е от съществено значение за ускоряване на процесите, свързани с модернизацията и адаптацията на българската отбранителна индустрия към съвременните изисквания за сигурност и тенденциите в глобалната икономика.
Проектът предвижда съветът да провежда редовни заседания най-малко един път на три месеца, като на заседанията в зависимост от предмета на обсъжданите теми могат да бъдат канени за участие представители на постоянните комисии към Народното събрание, представители на други държавни институции, както и на други неправителствени организации, които имат отношение към разглежданите въпроси.