Комисията за защита на конкуренцията разреши влизането на държавата в ПИБ

28.07.2020 | 15:55
по статията работи: econ.bg
В решение от вчера антимонополният орган постановява, че придобиването на 18.35% от акционерния капитал на ПИБ от Българската банка за развитие на 18.35% от акционерния капитал на "Първа Инвестиционна Банка" не представлява концентрация между предприятия
Комисията за защита на конкуренцията разреши влизането на държавата в ПИБ
Снимка: БГНЕС

Комисията за защита на конкуренцията одобри сделката за Първа инвестиционна банка (ПИБ). В решение от вчера антимонополният орган постановява, че придобиването на 18.35% от акционерния капитал на ПИБ от Българската банка за развитие (ББР) на 18.35% от акционерния капитал на "Първа Инвестиционна Банка" (ПИБ) не представлява концентрация между предприятия.

Производството бе образувано от КЗК на 10 юли след уведомление от ББР за операцията в деня, в който страната бе приета в "чакалнята" на еврозоната ERM II.

След стрес тестове на българските банки, проведени от Европейската централна банка през миналата година, бе установен недостиг на капитал в две от тях, като доскоро ПИБ не успяваше да го набере. Това наложи държавата да се намеси, за да изпълни и това изискване, за да може България да бъде поканена в чакалнята на еврозоната. За целта чрез ББР държавата придоби 70% от увеличението на капитала за около 140 млн. лв. Така акциите на банката, която се търгува на борсата, бяха оценени над двойно по-високо, отколкото на пазара.

Сега в мотивите за решението КЗК посочва, че влизането на ББР в банката ще доведе до промяна на акционерната структура и двамата мажоритарни собственици на ПИБ Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев, всеки от които притежаваше по 42.5% от капитала, ще имат дял от по 31.35%. Изтъква се, че не се предвиждат промени в Устава на ПИБ за начина на вземане на решения от управителните ѝ органи и няма промяна по отношение на лицата, осъществяващи контрол върху банката.

"Двамата основни акционери заедно ще имат възможност да налагат вето върху решения, които са съществени за конкурентното поведение на предприятието", посочва КЗК.

Навлизането на ББР като акционер не ѝ предоставя права, включително специално уговорени, посредством които да осъществява решаващо влияние върху търговското поведение на ПИБ, се казва в решението.

КЗК посочва, че ако след увеличението на капитала на ПИБ мажоритарните акционери постигнат споразумение за упражняване на съвместен контрол с някой от новите миноритарни акционери и/или действащият Устав на банката бъде променен по начин, който ще доведе до промяна в упражнявания контрол, то тази промяна следва да бъде нотифицирана пред комисията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...