Исковете на собствениците на автомобили срещу „Фолксваген“ във връзка с използването на софтуер, който позволява да се подценява съдържанието на вредни вещества в отработените газове на автомобила, подадени след 2018 г., очевидно няма да бъдат удовлетворени. В понеделник Федералният съд на Германия излезе с предварително решение, според което давността за т. нар. “Дизелгейт” е три години, съобщават „Дойче Веле“ и БГНЕС.
Отклонението от това правило, по мнението на председателстващия съдия Стефан Сейтърс, е възможно само в изключителни случаи. Давностният срок на престъплението се изчислява от момента, в който жертвата е научила за причинените му вреди или за обстоятелствата, които показват незаконните действия на продавача, каза Зайтърс.
Манипулацията със софтуера на „Фолксватен Груп“ за дизелови превозни средства стана известна през септември 2015 г. в резултат на разследвания, инициирани от американските власти. В края на септември „Фолксваген“ официално призна, че няколко в милиона продадени автомобила по целия свят са инсталирали софтуер за манипулиране на тестовете за съответствие на дизеловия двигател.
Колко струва дизеловият скандал на „Фолксваген“?
До лятото на 2020 г. “Дизелгейт” вече е струвал на „Фолксваген“ над 30 милиарда евро. Повечето от тези пари са отишли за глоби и компенсационни плащания в САЩ. Що се отнася до исковете на измамените клиенти срещу концерна в Германия, няколко висши държавни съдилища ги отхвърлиха. Това обстоятелство обаче, според Федералния съд, по никакъв начин не е повлияло на способността на жертвите да заведат дело преди края на 2018 г.
През април 2020 г. концернът обяви сключването на мирно споразумение с 235 хиляди собственици на автомобили в Германия, съгласно което ще им бъдат изплатени обезщетения на обща стойност 750 милиона евро.
Според „Ройтерс“, 9 000 дела са заведени срещу „Фолксваген“ в Германия през 2019 и 2020 година.