Бездействието на Столичната община е сред основните причини за тежкото състояние на "Топлофикация София". Това е изводът от одита на Сметната палата за периода от 1 януари 2018 г. до 31 декември 2020 г. Средната възраст на съоръженията е 36 г., като основно са проектирани и изградени по технологии от средата на ХХ век - преди над 70 години. Това води до отделяне на съществени количества въглеродни емисии и гражданите плащат цената за пропуснатите екологични и ефективни решения.
Ръководството на дружеството и собственикът му, Столичната община, не са извършили необходимите инвестиции за технологично обновяване на производството, с което щяха да се намалят с 250 хил. тона емисиите на въглероден диоксид. Това щеше да доведе до спестяване на значителни разходи за покупка на квоти (емисии) парникови газове.
"Остарялата и неефективна технология води до неспазване на европейските екологични норми на допустимите емисии азотни оксиди и парникови газове, както и до увеличение на цената на топлоенергията, която се плаща от гражданите", се подчертава в изводите на Сметната палата.
Ръстът на натрупаните загуби към края на 2020 г. възлиза на близо 740 млн. лв. , а задълженията надхвърлят 1 милиард лева. 75% от тях са по договорите за доставка на природен газ. За последно софийското парно е било на печалба през 2012 г.
Като пример за бездействието на ръководството на "Топлофикация София" ЕАД и на Столичната община е посочено, че от 2018 г. до 2021 г. не е проведен публичен конкурс за избор на състав на членовете на Съвета на директорите и Надзорния съвет на дружеството. Това е грубо нарушение на законодателството и добрите практики, които гарантират възлагането на управлението на дружеството на най-компетентните кандидати.
Сред основните външни причини за системното натрупване на задължения са и сроковете и условията, при които дружеството купува природния газ от обществения доставчик "Булгаргаз", се посочва в одита на Сметната палата. Съгласно действащия през одитирания период договор за доставка на газ, в срок до трето число на съответния месец "Булгаргаз" ЕАД издава две фактури за по 50% от заявеното количество газ. "Топлофикация София" заплаща първата фактура до 7-мо число на месеца, а втората - до 15-то, като при неспазване на договорените срокове дължи неустойка за забава. В същото време дружеството фактурира топлинната енергия на своите клиенти след изтичане на месеца, за който се отнася услугата. По общите условия за продажба на топлинна енергия битовите клиенти разполагат с 45 дни срок за плащане, а стопанските - с 30 дни. В резултат на това се формират дисбаланси между входящите и изходящи парични потоци, които водят до циклично натрупване на задължения към доставчика на природен газ.
Ключов момент за подобряване на състоянието на "Топлофикация София" е била приетата Инвестиционна програма за 2015-2019 г. Тогава са били планирани инвестиции в размер на около 500 млн. лева за подобряване на енергийната ефективност при производството, включително и за комбинираното производство на топлинна и електрическа енергия. От тази програма са реализирани едва 33% и не са постигнати поставените цели.