ТЕЦ AES Гълъбово е готова за експлоатация през зимния сезон

26.11.2020 | 11:50
по статията работи: econ.bg
Централата разполага с въглищен запас, надхвърлящ 150 процента от изискуемото количество
ТЕЦ AES Гълъбово е готова за експлоатация през зимния сезон
Снимка: под лиценза на creative commons

ТЕЦ AES Гълъбово е в пълна готовност за експлоатация през предстоящия зимен сезон. Най-новата и модерна въглищна централа в България има осигурени на склад 422 хиляди тона лигнитни въглища, което представлява над 150% от изисквания резерв от 280 хиляди тона. Това налично количество въглища би осигурило нормалната работа на централата за три седмици.

ТЕЦ AES Гълъбово има на склад и изискваните по закон количества от течно гориво и варовик, необходим за процеса на сероочистване. „Централата работи само с местен енергиен ресурс като годишно използва средно над 5 милиона тона български лигнитни въглища, добити в държавните Мини Марица Изток. Това  представлява около 18% от годишното производство на Мини Марица Изток. Така експлоатацията на ТЕЦ AES Гълъбово  осигурява работа за хиляди миньори“, коментира Иван Цанков, изпълнителен директор на AES България.

Преди началото на зимния сезон тази година успешно бяха извършени плановите ремонти на енергоблоковете на централата. Ремонтите бяха осъществени при съблюдаване на най-строги противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19, каквито бяха въведени и се спазват  на площадката на ТЕЦ AES Гълъбово още от месец март 2020 г. „След като приключихме по план ремонтите, ТЕЦ AES Гълъбово е в оптимална оперативна готовност да задоволи нарастващото електропотребление в страната през предстоящата зима“, заяви Тодор Бележков, изпълнителен директор „Експлоатация“ в AES България. 

За първите десет месеца на 2020 г. ТЕЦ AES Гълъбово, която е най-модерната въглищна ТЕЦ в България, произведе близо 2 250 000 МВтч електроенергия, което представлява 8.4% от общото потребление за този период в страната. Това за пореден път показва ключовата роля на ТЕЦ AES Гълъбово за българската енергийна система.

AES присъства от 2001 г. в България и е най-големият инвеститор в енергийния сектор за последните 30 години с вложения, надхвърлящи 3,2 млрд. лева. AES България е собственик на най-новата и модерна топлоелектрическа централа в Югоизточна Европа – ТЕЦ AES Гълъбово, на Съоръжението за депониране на отпадъци от експлоатацията на централата край село Обручище, както и е мажоритарен собственик на AES Гео Енерджи, която оперира най-големия в страната ветроенергиен парк – „Свети Никола”, край Каварна.

За да научите повече, посетете www.aes.bg. Последвайте AES България във Facebook: @AESBG и Youtube: AES Bulgaria. 

Корпорацията AES (NYSE:AES) е световна енергийна компания, която е включена в списъка Fortune 500. Ние осигуряваме достъпна и устойчива енергия в 14 страни чрез разнообразен портфейл от разпределителни компании, както и чрез топлоелектрически централи и проекти за възобновяеми енергийни източници. Нашите служители са отдадени на идеята да постигат високи оперативни резултати и да отговарят на променящите се нужди от енергия в света. Приходите ни за 2019 г. са 10 милиарда долара, а ние притежаваме и управляваме общо 34 милиарда долара в общи активи.

За да научите повече, посетете www.aes.com. Последвайте AES в Twitter тук: @TheAESCorp.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...