Компенсациите, които получават "Български пощи" за извършването на универсалната услуга, се увеличават. Това предвиждат промени, предложени за обществено обсъждане от Министерството на транспорта. Универсалната услуга, която трябва да покрива цялата страна, както и пратките за чужбина, включва доставката на стандартни писма и колети.
В мотивите посочват, че в момента компенсацията, която получават пощите, се изплаща авансово за текущата година. Това било въведено от началото на 2019 г. Но отпусканите от бюджета средства се определяли спрямо разходите от предходната година. Сега се предлага това да отпадне и сумата да зависи от реалните разходи.
Втората промяна предвижда да се премахне таванът на компенсацията. Сега той е определен на 15 млн. евро годишно заради европейска регулация, въведена в Закона за пощенските услуги. От министерството искат това да не важи, за да може на пощите да се изплащат реалните разходи, ако те надхвърлят 15 млн. евро, като това отново се извършва при спазване на съответно приложимите правила за държавни помощи. За предложените нови текстове транспортното ведомство се аргументира с нарастването на минималната работна заплата и натрупаната инфлация.
Тези допълнителни разходи поставяли пощите в неблагоприятно положение, защото предоставените средства за компенсация били изчислени на база разходи за две години назад. Парите щели да се индексират с коефициент, който ще зависи от вдигането на минималната работна заплата и годишния ръст на цените. По този начин авансовите средства ще съответстват на текущите разходи.