Тедрос Аданом Гебрейесус - една от най-разпознаваемите фигури в глобалната битка срещу Covid-19, няма конкуренция за председателския пост в организацията, предаде АФП.
Очаква се първият лидер с произход от Африка да получи одобрение на кандидатурата си и да продължи да оглавява Световната здравна организация.
Всички 194 държави-членки на СЗО ще имат думата през май, когато ще се реши окончателно дали бившият етиопски министър на здравеопазването и външните работи ще продължи да оглавява организацията, чието ръководство пое през 2017 г.
Като единствен кандидат, няма съмнение, че Тедрос ще бъде преизбран.
Откакто Covid-19 избухна на световната сцена преди повече от две години, 56-годишният специалист по малария получи много похвали за начина, по който преведе СЗО през кризата.
По-специално африканските страни са доволни от вниманието, отделено на континента, и от неговата кампания по-бедните нации да получат по-добър достъп до ваксини срещу Ковид.
Междувременно основните критики срещу председателя идват от собствената му родина.
Правителството на Етиопия непрекъснато изразява раздразнение от коментарите му относно хуманитарната ситуация в родния му регион Тиграй, който вече 14-месеца е в хватката конфликт.
След като Тедрос по-рано този месец описа условията там като „адски“ и обвини правителството, че не позволява на лекарствата и друга животоспасяваща помощ да достигнат до отчаяните местни жители, Адис Абеба поиска той да бъде разследван за „неправилно поведение и нарушаване на неговата професионална и правна отговорност“.
Въпреки съпротивата на Етиопия, 28 държави от Европа, Африка, Кения и Руанда подкрепиха кандидатурата на Тедрос. Съединените щати също в голяма степен подкрепят шефа на СЗО.
Вторият мандат на Гебрейесус вероятно ще мине под знака на укрепването на организацията, чиито слабости лъснаха по време на пандемията.
Много държави настояват за значителни реформи, но степента и формата на промените все още не са определени. Някои нации се опасяват, че по-силна СЗО може да посегне на техния суверенитет.