Министърът на финансите Владислав Горанов се смята за отличник в изпълнението на критериите за влизането на България в еврозоната. Той обаче подчерта, че за част от дисбалансите не е важна само финансовата част.
Изказването му е в рамките на дискусия по време на представянето на Специфичните за България препоръки в рамките на Европейския семестър 2017. В събитието участва и еврокомисарят и заместник-председател на Европейската комисия Валдис Домбровскис. Той отговаря за еврото и социалния диалог.
"Напълно споделям, че пътят, който извървяхме през последните две години за стабилизиране на банковия сектор, е изминат до голяма степен. Отчитаме балансиран бюджет по европейската методология с огромен излишък по националната такава. Структурният баланс се подобри", обяви още Горанов, цитиран от агенция "Фокус".
Управителят на БНБ Димитър Радев на свой ред също обяви, че банковият сектор в България е стабилизиран след проблемите през 2014 г., когато КТБ бе затворена, а ПИБ бе подложена на натиск от клиенти, които си изтеглиха депозитите.
Той припомни, че е налице и независима външна оценка на банковия сектор след като преди седмица Световната банка и МВФ обявиха резултатите от нея.
От присъединяването към еврозоната България категорично може само да спечели, допълни финансовият министър.
Голяма част от държавите членки, които се присъединиха, го направиха при много висок процент на сближаване. На мен ми се иска, осъзнавайки, че само номиналните критерии не са достатъчни, да водим дискусия с политиците в Европа дали засилването и разширяването на еврозоната не трябва да бъде поставено като приоритет на фона на глобалните процеси в света, заяви още Горанов.
По думите му ще продължат консултациите за това както с комисията, така и с Европейската централна банка, така и с големите държави.
България върви към еврозоната, обяви в изказването си Валдис Домровскис. Той припомни, че има номинални критерии към страните за присъединяване към общия валутен съюз. "Обсъждахме този въпрос. Някои аспекти изглеждат доста добре. Вие вървите към еврозоната. Необходимо да се присъедините към механизма за обменните курсове", каза още той.
По думите му от 2015 г. има доста големи дисбаланси в икономиката на България. Даде пример с големия корпоративен. Допълни и че мерките, които са нужни за банковия сектор, трябва да се вземат бързо.
Домбровскис, позовавайки се на препоръките към България в анализа на Европейската комисия, препоръча животът на населението в слаборазвитите селски райони да бъде подобрено.
"В областта на здравеопазването също има какво още да се направи. България трябва да продължи да изпълнява реформите, които вече са започнали в областта на обществените поръчки", посочи той.