Десетки хиляди украински служители и депутати за първи път разкриха своите доходи и авоари в обществено достъпна база данни, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
В неделя беше крайният срок, до който всички украински служители трябваше да обявят в т. нар. електронна декларация активите, които са на тяхно име или на името на членове на техните семейства.
Това беше стъпка, подкрепена от Международния валутен фонд (МВФ), за повишаване на прозрачността и модернизацията на затъналата в рецесия Украйна.
Този ход обаче може да се окаже фатален и да разруши доверието на украинците към политическия елит, пише Ройтерс.
Причината е шокиращите за повечето украинци декларации на милиони долари в брой, флотилии от луксозни автомобили и скъпи швейцарски часовници. А средната заплата в страната е само 200 долара на месец, отбелязва агенцията.
Президентът Петро Порошенко, известен като "шоколадавия крал", подаде декларацията си малко преди изтичането на крайния срок. Тя показва, че той има 26,3 милиона долара в банкови сметки и притежава 104 компании и благотворителни фондации.
Много украински служители обявиха, че държат големи суми пари в домовете си.
Министър-председателят Володимир Гройсман каза, че държи в жилището си украинска валута, равняваща се на 1,6 милиона долара.
От базата данни украинците разбраха, че съпругата му притежава 1,2 млн. долара и 460 хил. евро в брой, както и колекция от луксозни часовници.
Според изчисленията на Ройтерс 24-мата членове на правителството притежават заедно около 7 млн. долара в брой. Само правосъдният министър Павло Петренко декларира 1 млн. долара в банковата си сметка и още 500 хил. долара в брой.
Богдан и Ярослав Дубневич, които са част от фракцията на Порошенко, притежават 26 млн. долара в брой.
По данни на икономическото министерство в Украйна около 60% от украинската икономика е в сивия сектор, коментира зам.-директорът на фондацията на Джордж Сорос в страната Тарас Кашка и допълва, че обемът на парите в брой, които притежават гражданите, са доказателство за това.
Политиците обаче съобщават не само за пари в брой.
Игор Гринив, лидер на партията на Петро Порошенко, съобщава за колекция от икони от 14-ти век и платна на украински импресионисти. Други декларират колекции от вина, антични оръжия, бижута и часовници.
В същото време средният украинец е тежко засегнат от икономическата криза в страната. През 2013 г. националната валута - гривната, се разменяше при курс от 8 гривни за един долар, а днес курсът е около 25 гривни за долар.
От антикорупционната агенция в Украйна се опитват да успокоят напрежението и заявиха, че ще проверят всяка една декларация.
В публичната база данни обаче са депозирани над 100 хил. декларации и не е ясно колко време ще отнеме този процес. Милионер от Forbes след като видял данъчните декларации: Аз съм бедняк
"След публикуването на електронните декларации на украинските чиновници всичките участници в списъка на „Форбс” се почувстваха бедняци”, написа в профила си във Facebook милионерът Евгений Черняк. Той заема 16-то място в рейтинга на най-богатите украинци, чието състояние възлиза на 325 милиона долара.
Бизнесменът предложи на журналистите да съставят и нов рейтинг на чиновниците, които са успели да забогатеят след Майдана.
"От този момент моля да бъда смятан за социално слаб! Аз нямам налични милиони, хеликоптери, нямам колекции от часовници, и дори, учудете си, нямам лична черква, вписана в декларация на един от депутатите. Темата за декларациите е закрита. Остана деклариращия да си плати данъците”, направи извод Черняк.