Джо Байдън е новият президент на САЩ

08.11.2020 | 09:20
по статията работи: econ.bg
За пръв път в историята на страната жена е вицепрезидент - на 56 години, в разцвета на силите си, Камала Харис, дъщеря на имигранти, влиза в Белия дом
Джо Байдън е новият президент на САЩ
Снимка: под лиценза на creative commons

Кандидатът на демократите и вицепрезидент с два мандата Джо Байдън е новият президент на Съединените щати. Това сочат данните на "Асошиейтед прес", Си Ен Ен и Ен Би Си след прогнози, че той е спечелил 20-те електорални гласа на Пенсилвания. Победата обявиха и издания като "Вашингтон пост" и "Ню Йорк таймс".

За пръв път в историята на страната жена е вицепрезидент - на 56 години, в разцвета на силите си, Камала Харис, дъщеря на имигранти, влиза в Белия дом.

Четири дни след вота на 3 ноември, нажежил атмосферата с неизвестността на победителя, но и събрал рекордна активност и отнел рекордно много време за обявяване на резултатите от 2 десетилетия насам, Байдън става 46-ият държавен глава на САЩ в момент на дълбока поляризация в американското общество.

Според щаба на Байдън той ще направи изявление се очаква в 20 ч. местно (3 ч. сутринта в неделя българско) от дома си в Уилмигтън, щата Делауер. В "Туитър" той заяви половин час след съобщението на АП, че за него е "чест доверието, дадено ми от американците и от избрания за вицепрезидент Харис". По думите му "с края на кампанията е време да оставим гнева и гневната реторика в миналото и да се обединим като нация. Време е Америка да се обедини и да се излекува."

Решаващи за Байдън се оказаха Мичиган, Уисконсин и Пенсилвания - три щата от т. нар. ръждив пояс в североизточната част на САЩ. Регионът, чиято мощна индустрия влезе в упадък в края на миналия век, падна в ръцете на Тръмп през 2016 г. и с малки мнозинства там той спечели президентския пост.

Пред Белия дом във Вашингтон и по улиците на много градове в САЩ симпатизантите на демократите излязоха на спонтанни тържества с ликуване, музика, танци, тракане на домакински съдове, свирене с клаксони и фойерверки. "Струваше си всяка една минута", заяви помощник на Байдън, цитиран от "Ройтерс", докато негови колеги си разменяха поздрави с лакти и въздушни преръдки.

По-малко от час след съобщенията на американските медии започнаха поздравления към Байдън. Сред отправилите такива в социалните мрежи бе и премиерът Бойко Борисов. "Поздравявам Joe Biden и Kamala Harris! Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за задълбочаването на партньорството със САЩ и за укрепването на трансатлантическото сътрудничество," написа Борисов във "Фейсбук".

Българският външен министър Екатерина Захариева написа в "Туитър": "Очаквам да работим с вашата администрация за укрепване на стратегическите връзки между Бълария и САЩ."

Канцлерът Ангела Меркел отбелязва в изявление, разпространено от екипа ѝ в "Туитър": "Очаквам с нетърпение бъдещото сътрудничество с президента Байдън. Трансатлантическото ни приятелство е незаменимо, ако искаме да се справим с големите предизвикателства на своето време." "Очакваме с нетърпение да работим със следващата американска администрация. Искаме да инвестираме в сътрудничеството си за трансатлантически рестарт и Нов курс," написа малко преди това външният министър Хайко Маас.

Поздравления дойдоха и от британския премиер Борис Джонсън. Малко след него външният министър Доминик Рааб добави, че макар процесът на преброяване да продължава, "сега е ясно", че Джо Байдън печели.

Испанският премиер Педро Санчес, френският президент Еманюел Макрон и гръцкият министър председател Кириакос Мицотакис също реагираха малко над час след съобщенията. "Нужно е да направим много, за да превъзмогнем днешните предизвикателства. Нека работим заедно," написа Макрон в "Туитър". Не закъсня и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

Малко след лидерите на големите европейски държави бе публикувано и изявление на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, отправила "топли поздрави" към Байдън. "Очаквам с нетърпение да се срещна с него при най-скорошната възможност," написа още фон дер Лайен". "ЕС и САЩ са приятели и съюзници, гражданите ни имат най-дълбоки връзки. Заедно изградихме безпрецедентно трансатлантическо партньорство," с ценности, залегнали в международния базиран на правила ред и насред всички световни предизвикателства "подновеното ни партньорство ще е от особено значение."

Подобни поздравления отправиха председателят на Европейския съвет Шарл Мишел и върховният представител на ЕС във външната политика Жозеп Борел - последният поиска "повторно изграждане на нашето партньорство" в сътрудничество с президентската администрация.

Сред първите бе канадският премиер Джъстин Трюдо. "Канада и САЩ се радват на изключителна връзка - уникална на световната сцена," написа той. Бързо дойдоха и поздравите от лидери като украинския президент Володимир Зеленски, за когото евентуалната кандидатура на Байдън бе създала проблеми в отношенията със Съединените щати миналата година. Сред арабските лидери пръв бе египетският президент Абдел Фатах ас Сиси.

По-предпазливи са най-верните съюзници на Тръмп. Президентът на Полша Анджей Дуда поздрави Байдън за "успешната му президентска кампания". Словенският премиер Янез Янша, честитил на Тръмп "победата" още в сряда, публикува в "Туитър" коментар, поставящ вота под съмнение. Израелският премиер Бенямин Нетаняху - сред спечелилите най-много от мандата на Тръмп - не бе коментирал два часа след новината. Към същия момент няма изявление и от турския президент Реджеп Тайип Ердоган, нито от лидерите на Русия и Китай.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...