За вдъхновение: 9 мисли на Мартин Лутър Кинг

28.01.2013 | 17:30
по статията работи: Александър Димитров
Кратък разказ за живота на баптисткия пастор, изповядващ религията на ненасилието и борбата за граждански права
<p>Мартин Лутър Кинг</p>

Мартин Лутър Кинг

Снимка: Wikipedia.org

XX век е пълен със способни хора, с реформатори, с жени и мъже, готови да отстояват позициите си до откат – ако и този „откат“ да значи смърт. В наръчника на повечето активисти присъстват редица имена, като почти неизменно сред тях се откроява и това на Мартин Лутър Кинг.

Възпитан в принципите на баптизма (самият той впоследствие става баптиски пастор), Кинг е един от най-ярките примери за защитници на гражданските права. Наред с това, той е неизменна част от вълната на американски прогресивизъм (политическа философия, проповядваща социални, политически икономически реформи, развила се интензивно в САЩ през XIX и XX в.)
и култова фигура за чернокожото население на САЩ.

Освен с прословутия Автобусен бойкот в Монтгомъри, Кинг е известен и с дейното си участие в различни граждански организации, с острото си противопоставяне на военната интервенция на САЩ във Виетнам и на установеното политическо и социално статукво в Щатите през 50-те и 60-те години на
XX век. Маршът за работни места и свобода, още известен като „Похода до Вашингтон“, в който той взима активно ръководно участие, събира 250 хиляди души, включително и влиятелни фигури като Марлон Брандо. Именно там, на най-голямото стълпотворение на активисти в подобно шествие в историята до онзи момент, той дава и прочутата си реч „Имам една мечта“.

925802f7-42ca-c8f6-2066-4853b3fe885e

Лутър Кинг по време на своята реч "Имам мечта". Снимка: Wikimedia.org

Кинг е застрелян на 4 април 1968 година, в следобедните часове, по време на свое посещение в Мемфис, Тенеси. Със смъртта му неговите послания обаче не отмират, а тъкмо обратното – стават все по-актуални и водят до засилваща се нужда от пълно освобождаване от расовата сегрегация. Мартин Лутър е известен и с вижданията си, че нещата трябва да се случват не по пътя на насилието, а с мирни действия – възглед, завещан му след неговата среща с вдъхновителя му - индийският борец за човешки права и духовен водач Махатма Ганди.

Предлагаме на вашето внимание
някои от по-ключовите цитати на Кинг, които ще останат в историята:

- „Времето винаги е правилно, за да направиш това, което е правилно“.

- „Най-важният, най-настойчивият въпрос в нашия живот е: Какво всъщност правиш ТИ за другите?“

- „Може да идваме от различни кораби, но в момента всички се намираме в една и съща лодка“.

- „Ако човек не открие нещо, за което си струва да умре, той не заслужава да живее“.

- „Най-голямата трагедия в живота ни не е жестокостта на лошите, а ответното мълчание на добрите хора“.

- „Трябва да приемем крайното разочарование... но никога не трябва да губим безкрайната надежда“.

- „Отговорът на насилие с насилие само поражда още повече насилие... Омразата не може да прогони омраза, само любовта може да направи това“.

- „Както има нещо добро и у най-лошите хора, така има и лошо у най-добрите от тях. Когато осъзнаем това, ще можем да мразим враговете си много по-малко“.

- "От горчив опит знаем, че потисникът никога не налага свобода доброволно; тя трябва да бъде извоювана от потиснатите."


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/4
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...