Петнадесетгодишно момче от Сиера Леоне стана най-малкият гост на Масачузетския технологичен институт (MIT), пред когото висшето учебно заведение разкри тайните си. Келвин Доу е специалист по занаята „направи си сам“ с части, открити в кофите за боклук и из сметищата, уточнява iNews.bg.
Още на 13 години младежът показал интерес към уредите от стари части. За направата на джаджите той се е нуждаел от акумулатор, който изработил впоследствие от намерените по бунищата и кофите за боклук остатъчни части като метал, сода и дори киселина.
Момчето закрепило акумулатора си със скоч и по този начин задействало произведените от него електроуреди. Но това било само началото – с помощта на материали, отново добити по същия начин, Доу разработил електрически генератор. С него той осигурил електричество в дома си – в страната му електричеството е лукс, до който не всеки може да се докосне. Цитиран от Huffington Post, младежът казва, че веднъж в седмицата в родното му селище има ток, а остатъкът от месеца най-често се прекарва в мрак от жителите.
Последният фрагмент било прекачването на устройството в още по-високо измерение – Келвин сглобил радиостанция, която излъчва ултракъси вълни, а генераторът я захранвал безпогрешно.
"Наричат ме DJ Focus, защото вярвам, че фокусираш ли се, можеш да направиш каквото и да е перфектно", изтъква Доу във видеото за YouTube канала THNKR.
Така изобретателят-диджей създал истинско радио. То предава интервюта и коментари по време на местните футболни мачове, извършени от самия него. За нуждите на устройството, Доу използвал поправен дискмен, антена, сглобена от стари части, както и стар пулт за миксиране на музикални парчета.
През март месец тази година младежът участва в конкурс на Масачузетския технологичен институт за намиране на иновативни решения на всекидневните проблеми. Именно тогава той е забелязал от сънародника му Дейвид Сенгех, учещ във висшето заведение. Сенгех става човека, който дава информация на ръководството за необичайния талант на Доу, и тийнейджърът е поканен на двуседмична визита в САЩ.
В рамките на престоя си, младежът е посетил някои лекции и е разгледал лабораториите на института, за да усъвършенства знанията си. Във визитата е било включено и посещение на Ню Йорк, както и дискусия с ръководството на Харвардския университет.
Самият Сенгех изтъква, че Келвин не е единственият буден сиералеонец, когото е срещнал случайно. Друг пример е младо момиче, което е започнало само да вари голямо количество листа, за да прави само своя линия от парфюми.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!